Projekty ustaw dotyczące skompensowania podwyżki VAT w budownictwie skierowane do komisji

opublikowano: 18-06-2004, 16:52

Dwa poselskie projekty ustaw o kompensacie wydatków poniesionych na budowę i remont mieszkań z tytułu podwyższenia podatku VAT na materiały budowlane od 1 maja 2004 roku z 7 proc. do 22 proc., po pierwszym czytaniu Sejm skierował w piątek do Komisji Finansów Publicznych i Komisji Infrastruktury.

W trakcie czwartkowej debaty zgłoszone zostały dwa wnioski: o skierowanie projektów ustaw do Komisji Finansów Publicznych i Komisji Infrastruktury oraz drugi wniosek o rozpatrywanie projektów wyłącznie w komisji finansów. W wyniku głosowania posłowie zdecydowali, by dalsze prace nad tymi projektami prowadzone były w obydwu komisjach.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przedstawili odrębne projekty ustaw w tej sprawie. Obydwa projekty zakładają zwrot poniesionych wydatków w związku ze zwiększonym podatkiem VAT na materiały ludowlane. Obydwie regulacje powodują skutki finansowe dla budżetu. Według wyliczeń SLD, ogólna kwota kompensaty wyniosłaby ponad 700 mln złotych.

Projekt PiS określa, że prawo do zwrotu części VAT ma osoba fizyczna, która poniosła wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych na budowę i rozbudowę budynku mieszkalnego lub jego remont albo zakup nowo wybudowanego budynku.

Projekt SLD przewiduje zaś kompensatę za zniesienie ulg budowlanych i zakłada możliwość zwrotu części VAT, ale tylko tym osobom, które dotychczas nie skorzystały z ulg budowlanych. Projekt przewiduje także ograniczenia dotyczące wysokości kompensaty.

Wiceminister finansów Elżbieta Mucha wyjaśniła w czwartek, że rząd popiera projekt ustawy przedstawiony przez SLD, gdyż "ma bardziej spójną materię legislacyjną", natomiast wobec projektu PiS zajęła negatywne stanowisko.

awy/ pwd/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu