Prokom z Auchan wydadzą 0,6 mld zł na centrum Miasteczka Wilanów

Agnieszka Janas, Radosław Górecki
opublikowano: 15-10-2002, 00:00

Prokom przygotowuje się do rozpoczęcia budowy centrum Miasteczka Wilanów. Wydaje się, że inwestor pokonał już większość przeszkód.

Tydzień temu radni Wilanowa podjęli dwie uchwały dotyczące projektów budowy wielkopowierzchniowych centrów handlowych na terenie gminy. Pierwsza z nich dotyczyła zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Wilanowa Zachodniego, a więc części gminy, w której działki kupiły firmy Metro AG oraz Carrefour. Druga obejmowała zapisy w planach Przedpola Wilanowa, czyli tam, gdzie znajduje się teren należący do Prokom Investments. Spółka zamierza zbudować tam wspólnie z Auchan centrum handlowe, które ma powstać jako integralna część inwestycji Miasteczko Wilanów.

— Druga uchwała zezwala, aby na terenie Przedpola powstał obiekt o nazwie Miasteczko Wilanów. Moim zdaniem, w ten sposób oszukani zostali mieszkańcy Wilanowa, którzy chcieli, aby w gminie realizowano najwyżej lokalne obiekty handlowe, tymczasem uchwała pozwala na budowę wielkomiejskiego centrum. Uważam też, że podczas podejmowania uchwał nastąpiło złamanie procedury — mówi Andrzej Pawłowski, radny gminy Wilanów.

Radny zapowiada złożenie skargi do wojewody, a następnie zaskarżenie decyzji do NSA.

— Po pierwsze — nie można umieścić w planach możliwości budowy konkretnego obiektu i na dodatek określić go z nazwy. Doprowadzić to może do budowy np. bazaru o nazwie Miasteczko Wilanów. Drugim punktem jest zgłoszenie przez mieszkańców zastrzeżenia do wyboru oferenta, który wykonał ekspertyzę wpływu inwestycji na środowisko. Ekspert był na część etatu zatrudniony w gminie, a więc nastąpiło złamanie zasady niewystępowania zależności między gminą a ekspertem — podkreśla Andrzej Pawłowski.

Zbigniew Okoński, wiceprezes zarządu Prokom Investments, komentując postępowanie radnego stwierdził, że każdy ma prawo do wykorzystywania obowiązującego prawa i przewidzianych w nim procedur.

— Szkoda tylko, że służy to głównie opóźnianiu inwestycji, która przyczyni się do rozwoju gminy Wilanów — zauważa Zbigniew Okoński.

Budowa Miasteczka Wilanów rozpoczęła się w czerwcu 2002 r. od budowy osiedla mieszkaniowego, które docelowo będzie składać się z 1,3 tys. mieszkań. Pierwszych 155 mieszkań oddanych zostanie w październiku 2003 r. Inwestorem jest firma Robyg Development (joint venture z Prokom Investments).

Przedstawiciele Prokomu zapewniają, że wiosną, a najdalej latem 2003 r. rozpocznie się budowa centrum Miasteczka Wilanów, które powstanie na 14-ha działce położonej przy ulicy Przyczółkowej. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 160 mln USD (ponad 662 mln zł). Inwestorem jest Auchan wraz — jak mówią przedstawiciele Prokomu — z partnerami. Niebawem rozpocznie się także budowa szkoły niemieckiej. Powstanie ona na 2-ha działce w głębi Miasteczka. Szkoła współfinansowana będzie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Inwestorem jest Niemieckie Towarzystwo Szkolne. Jak zapewniają przedstawiciele Prokomu, ze 120 ha, na których ma powstać Miasteczko, obecnie 46 proc. terenów jest sprzedanych lub zakontraktowanych.

Przegrani na obecnym etapie konkurenci nie składają jednak broni.

— Nie zamierzamy podejmować na razie żadnych kroków związanych z naszymi terenami. Czekamy na opinie prawników. W tej chwili nie chcemy mówić o stratach. Dopóki jest szansa na inwestycję, nie ma mowy o stratach — twierdzi Agata Paszkowska z Carrefour Polska.

— Zainwestowaliśmy już 50 mln zł i jako pierwsi kupiliśmy teren w Wilanowie pod taką inwestycję, więc nie możemy być zadowoleni z decyzji radnych. Jednak czekamy na opinię prawników, aby poznać możliwości dalszych działań — dodaje Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metro AG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas, Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu