Prokuratura wszczęła śledztwo ws. sprzedaży PZL-Mielec

opublikowano: 17-05-2007, 12:31

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu (Podkarpackie) wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie sprzedaży spółki PZL Mielec amerykańskiej firmie Sikorsky Aircraft Corporation. Chodzi m.in. o  wyjaśnienie, czy wycena przedsiębiorstwa w Mielcu nie została zaniżona o ok. 16  mln zł.

Jak powiedział PAP zastępca prokuratora okręgowego w Tarnobrzegu Janusz Wiśniewski, istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, które wynika z zawiadomienia, złożonego w prokuraturze przez redaktora naczelnego äSkrzydlatej Polskiö Tomasza Hypkiego. Zawarł on w swoim artykule w marcowym numerze miesięcznika kilka poważnych zarzutów dotyczących nieprawidłowości przy sprzedaży spółki. Ponadto o zajęcie się tą sprawą do prokuratury zwrócił się także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak, do którego dotarł artykuł ze äSkrzydlatej Polskiö.

Prokuratura przed wszczęciem śledztwa zapoznała się z szeregiem dokumentów, które otrzymała z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która w imieniu Skarbu Państwa sprzedała 100 procent udziałów w mieleckiej fabryce, oraz z ministerstw skarbu i gospodarki.

äDokumenty nie potwierdzają jednoznacznie tez o popełnieniu przestępstwa, ale nie usunęły również wątpliwości powstałych z zawiadomienia, w którym podane są pewne fakty. Tylko w toku śledztwa można stwierdzić, czy istotnie doszło do popełnienia przestępstwaö ľ mówił prokurator.

Śledztwo ma wyjaśnić m.in. czy wycena przedsiębiorstwa w Mielcu została zaniżona o ok. 16 mln zł, czy firma Sikorsky Aircraft wywiązała się z obietnic złożonych przed kupnem mieleckiej fabryki oraz czy zapisy umowy z nowym właścicielem odpowiadają informacjom oficjalnie podanym przez ARP. Hypki został już przesłuchany jako świadek.

Przed sprzedażą właścicielem PZL-Mielec była w całości Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. - agencja rządowa podporządkowana Ministerstwu Skarbu Państwa. W wyniku podpisania w grudniu 2006 roku umowy, Sikorsky Aircraft Corporation nabył za 250 mln zł 100- procentowy pakiet udziałów w spółce z siedzibą w Mielcu.

Firma Sikorsky Aircraft, lider w przemyśle obronnym i lotniczym, jest spółką zależną korporacji United Technologies Corporation (UTC). W Polsce obecna jest od ponad 30 lat. UTC jest największym w Polsce pojedynczym pracodawcą w przemyśle lotniczym, zatrudnia ponad 6000 pracowników w WSK PZL ľ Rzeszów oraz P&W Kalisz. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane