Prokuratura wzywa inwestorów MCI

opublikowano: 10-06-2019, 22:00

Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie funduszu MCI TechVentures 1.0 i wzywa pokrzywdzonych inwestorów.

Prokuratura sprawdza, czy w okresie od 2012 do 2019 r. nie doszło do zamierzonego niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości około 400 mln zł, zdeponowanym przez około 1000 inwestorów, którzy kupili certyfikaty inwestycyjne funduszu. W komunikacie podano, że inwestorzy ci mieli zostać wprowadzeni w błąd co do możliwości realizacji zysków w przypadku złożenia dyspozycji wykupu posiadanych certyfikatów. Chodzi o sprawę funduszu, którego certyfikaty były regularnie umarzane, ale zgodnie z zapisami statutowymi MCI Capital miał pierwszeństwo w umorzeniach i z tego prawa korzystał. W rezultacie pozostali inwestorzy nie odzyskali w tym roku pieniędzy i na kolejną możliwość muszą czekać 12 miesięcy (bez gwarancji, że także wtedy cokolwiek odzyskają). Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital, w rozmowie z „Parkietem” tłumaczył, że inwestycje private equity/venture capital to inwestycje długoterminowe, uprzywilejowanie kierowanej przez niego spółki jest opisane w statucie, a sama firma ma zobowiązania wynikające m.in.z obligacji, które musi wkrótce spłacić.

— Podjęcie działań procesowych przez prokuraturę jest standardową czynnością w sytuacji zgłoszenia — z własnej inicjatywy zwróciliśmy się już do prokuratury z informacją, że jesteśmy do pełnej dyspozycji i udzielimy wszelkich możliwych informacji — mówi Krzysztof Konopiński, członek zarządu MCI Capital TFI, który podkreśla, że TFI nie otrzymało jeszcze żadnych materiałów ani zapytań w tej sprawie.

Jak zadeklarował, MCI Capital chce rozmów o zgodnej z prawem zmianie statutu funduszu MCI TechVentures 1.0. w kwestii zniesienia uprzywilejowania certyfikatów należących do MCI Fund Management sp. z o.o.

MCI Capital umorzyło historycznie mniej certyfikatów inwestycyjnych niż inwestorzy zewnętrzni, mimo że jest podmiotem najdłużej zaangażowanym w fundusz i zainwestowało w niego najwięcej pieniędzy. Inwestorzy indywidualni wypłacili w latach 2011-18 prawie 75 proc. z dostępnej puli środków umorzeniowych, co stanowi aż 230 mln zł. MCI Capital skorzystało z przywileju pierwszy raz w historii funduszu — podkreśla Krzysztof Konopiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu