Protesty w Hongkongu odstraszyły turystów

opublikowano: 09-09-2019, 09:14

Fala protestów jaka przetacza się od kilku tygodni przez Hongkong wystraszyła przybywających do tego miasta turystów. Spadek ich liczby jest największy od epidemii SARS w 2003 r.

Jak poinformował sekretarz finansowy Paul Chan, ogółem liczba turystów odwiedzających ten autonomiczny region Chin, spadła w sierpniu o prawie 40 proc. w porównaniu z rokiem wcześniej. To największy spadek w ujęciu rok do roku od maja 2003 r., kiedy liczba przyjazdów zapikowała o prawie 70 proc.  w czasie wybuchu epidemii odmiany zapalenia płuc, która doprowadziła do śmierci setek osób. 

Protesty w Hongkongu
Zobacz więcej

Protesty w Hongkongu fot. Bloomberg

Problemy społeczne w ciągu ostatnich kilku miesięcy, zwłaszcza ciągłe gwałtowne starcia i blokowanie lotnisk i dróg, poważnie wpłynęły na międzynarodowy wizerunek Hongkongu jako bezpiecznego miasta – napisał Chan na Twitterze Najbardziej niepokojące jest to, że sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższej przyszłości – dodał oficjel

Chan powiedział, że szczególnie mocno dotknięte zostały branża turystyczna, handlowa i hotelowa w tej byłej brytyjskiej kolonii. Obłożenie hoteli w niektórych dzielnicach spadło o ponad połowę, podczas gdy ceny pokoi spadły od 40 do 70 proc. Przełożonych lub przeniesionych w inne miejsca zostało wiele spotkań i podróży służbowych 

Trwające od 15 tygodni protesty wobec proponowanej ustawy o ekstradycji, które przerodziły się w szersze wyzwanie przeciwko władzy Pekinu, spowodowały poważne problemy polityczno-gospodarcze.  Szacuje się, że sprzedaż detaliczna spadła w lipcu o 11,4 proc., pierwszym pełnym miesiącu dotkniętym protestami, a nastroje wśród małych firm osiągnęły rekordowo niskie wartości. Gospodarka Hongkongu skurczyła się w drugim kwartale o 0,4 proc. w stosunku do poprzedniego okresu, co zwiększa ryzyko technicznej recesji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy