Prywatność w czasach internetu

23-09-2013, 00:00

Chcemy wspólnego rynku wymiany danych, ale musi być on bezpieczny — zapowiada GIODO, organizator światowej konferencji rzeczników.

Prywatność: przewodnik po zagmatwanym świecie — pod takim hasłem rozpoczyna się dziś w Warszawie 35. Międzynarodowa Konferencja Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, której organizację powierzono Wojciechowi Wiewiórowskiemu, generalnemu inspektorowi ochrony danych osobowych (GIODO). Konferencja potrwa do 26 września br.

Udział w konferencji potwierdziło prawie 68 delegacji z ponad 52 krajów. Uczestnicy będą dyskutować o najważniejszych problemach ochrony prywatności i danych osobowych oraz szukać możliwych rozwiązań, których wymaga rozwój nowych technologii, powszechne korzystanie z internetu i urządzeń mobilnych, a także globalizacja i zawiłość problemów związanych z udostępnianiem i wykorzystywaniem danych osobowych.

Jak podkreślają organizatorzy, coraz bardziej skomplikowane są obecnie nie tylko metody przetwarzania informacji, ale również przepisy prawa, a także zawiłe kwestie organizacyjne. Dane są wykorzystywane przez międzynarodowe korporacje i przetwarzane w chmurze obliczeniowej, a użytkownicy internetu korzystają z portali internetowych, których serwery znajdują się w różnych państwach, niekiedy niespełniających unijnych standardów bezpieczeństwa. To wymaga wspólnych wysiłków, aby świat nie tylko reagował na rozwój technologiczny, ale także z wyprzedzeniem znajdował rozwiązania, które zapewnią odpowiednią ochronę przetwarzanych informacji.

— W języku japońskim nie ma słowa, które oddawałoby znaczenie pojęcia „prywatność” w europejskim rozumieniu. Konieczny jest więc dialog międzynarodowy i próby wprowadzania wspólnych regulacji oraz standardów dotyczących ochrony danych osobowych — podkreśla Wojciech Wiewiórowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prywatność w czasach internetu