Przed Aliorem rok próby

opublikowano: 26-02-2021, 20:00

Bank mocno zaciska pasa, bo ma ambicje zamknąć 2021 r. zyskiem netto. Analitycy ostrożnie podchodzą jednak do zapowiedzi zarządu

Alior zakończył zeszły rok stratą w wysokości 311,2 mln zł. Najtrudniejsze było pierwsze półrocze, gdy na bank przekonany o tym, że znalazł się ścieżce wzrostu jak grom z jasnego nieba spadła pandemia. Okopał się rezerwami na ryzyko kredytowe, co obciążyło wynik. Przez kilka kolejnych miesięcy notowania giełdowe spółki były najniższe w historii.

Zwrot akcji nastąpił jesienią. Ostatni kwartał zaowocował istotną obniżką kosztów ryzyka, które są piętą achillesową banku. Spadły one w IV kwartale o 20 proc. kw/kw do 233 mln zł. Docenił to rynek. W ciągu ostatniego półrocza kurs akcji wzrósł o prawie 50 proc., a w trakcie piątkowej sesji (tego dnia bank podsumował ubiegły rok i zapowiedział, że 2021 r. planuje zamknąć z zyskiem) rósł nawet o ponad 13 proc.

Modne zagranie

Analitycy nie są jednak zgodni co do tego, czy przełom już nastąpił.

— Dynamiczną zwyżkę kursu tłumaczy częściowo squeeze out, czyli pośpieszne zamykane krótkich pozycji, nastawionych na spadek. Akcje nadrabiają też stratę do reszty banków, których notowania mocno urosły w ostatnich miesiącach — komentuje anonimowo jeden z zarządzających funduszami.

Podobną refleksję ma nasz inny rozmówca.

— Wzrost kursu w ostatnich dniach to czytelny short squeeze — potwierdza inny zarządzający.

Insignis FIZ 25 lutego ujawnił w rejestrze KNF zmniejszenie pozycji krótkiej poniżej progu 0,5 proc. (wcześniejsza pozycja wynosiła 0,59 proc., co odpowiadało 770 tys. akcji),

Zaciskanie pasa

Zarząd banku zakłada, że 2021 r. zamknie na plusie. Pracuje nad aktualizacją strategii na lata 2020-22, którą przedstawi na przełomie marca i kwietnia. Już teraz zapowiada jednak ostre cięcie kosztów.

Zdrowy biznes:
Zdrowy biznes:
Zarząd Aliora, na czele którego stoi Iwona Duda, zapowiada koncentrację na rynku energii odnawialnej i trendach ekologicznych zarówno po stronie biznesu detalicznego, jak i korporacyjnego.
materiały prasowe

— Dodatni wynik netto w 2021 r. byłby dale mnie dużym zaskoczeniem . Oczekuję, że PZU [największy akcjonariusz Aliora i Pekao – red.] połączy bank z Pekao, bo utrzymywanie dwóch bytów jest pozbawione sensu. Stawiam na wymianę akcji, która byłaby opłacalna dla wszystkich. Zbyt częste zmiany zarządu powodują, że rynek nie ufa spółce i nie ma przekonania, że księgi zostały już "posprzątane" — uważa zarządzający funduszem, który zastrzega sobie anonimowość.

Sceptyczny jest również Andrzej Powierża z DM Citi Handlowego.

— W 2020 r. bank miał bardzo słaby II kwartał. W drugim półroczu koszty ryzyka ustabilizowały się, co powodowało euforię na rynku. Uważam, że za wcześnie na kategoryczne stwierdzenie, że poprawa wyników Aliora ma trwały charakter — mówi Andrzej Powierża.

Jego zdaniem 2021 będzie rokiem próby dla banku i sprawdzianem dla zarządu, który objął stery w trakcie 2020 r. Dopiero po tym czasie będzie można ocenić, czy uda się utrzymać nisko wskaźnik kosztów ryzyka.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Zarząd banku jest świadomy, że trudno będzie w całym 2021 r. powtórzyć poziom z IV kw. 2020 r. Dopiero kilka kwartałów ze wskaźnikiem zgodnym z założeniami zarządu [poniżej 2,2 proc. - red.] powinno upewnić inwestorów, że ryzyko kredytowe jest trwale pod kontrolą — mówi Andrzej Powierża.

Bardziej optymistyczni są przedstawiciele dwóch innych domów maklerskich.

— W zeszłym roku bank zanotował straty tylko w jednym z kwartałów, kiedy zawiązał duże rezerwy na ryzyko związane z pandemią, natomiast koszty ryzyka w ostatnim kwartale były w wyraźnym trendzie spadkowym. To pokazuje, że praca nad poprawą portfela kredytów, zapoczątkowana jeszcze przez poprzedni zarząd, przynosi zamierzone efekty. Jeśli nie będzie portfelowych niespodzianek, pandemia zacznie wygasać, a gospodarka wracać na właściwe tory, to bank będzie poprawiał swoją rentowność. Zakładamy, że Alior 2021 r. z zakończy zyskiem netto — przewiduje Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

— W 2021 r. bank powinien osiągnąć zysk netto. Zarząd pracuje nad obniżeniem kosztów ryzyka m.in. poprzez zwiększanie ekspozycji na mniej ryzykowne segmenty biznesowe, jak hipoteki mieszkaniowe czy kredyty korporacyjne zabezpieczone aktywami (faktoring i leasing). Ostrożnie jednak podchodzimy do założeń zarządu w tym zakresie, ponieważ nadal odsetek kredytów zagrożonych w portfelu banku jest jednym z najwyższych w porównaniu do innych banków notowanych — dodaje Marta Czajkowska-Bałdyga, analityk Haintog Banku.

W osiągnięciu zysku pomoże pozytywnie oceniana strategia redukcji kosztów.

— Zarząd zapowiada co najmniej 100 mln zł pozytywnego wpływu na wynik brutto banku w 2021 r., czyli około 6 proc. bazy kosztowej. Zarząd chce osiągnąć cel mi.in poprzez dalszą optymalizację struktury organizacyjnej, redukcję kosztów IT, renegocjację umów najmu, czy przegląd nieruchomości. Pracowników w banku sukcesywnie ubywa. W ciągu ostatniego roku zatrudnienie zmniejszyło się o około 500 osób — mówi analityczka z Haitonga.

Od sytuacji makroekonomicznej będzie zależeć to czy i kiedy Alior rozwiąże rezerwy na ryzyko związane z COVID-19. To pozytywnie wpłynęłoby na kondycję firmy, której działania jasno wskazują, że szuka ona drogi wyjścia w kierunku samodzielnego funkcjonowania.

— Pytanie, czy właściciel [PZU – red.] ma takie same plany wobec Aliora — zastanawia się Marta Czajkowska-Bałdyga.

O tym przekonamy się w pod koniec marca tego roku. Do tego czasu nową strategię pokaże PZU — ubezpieczyciel posiada 20-procentowy pakiet udziałów w banku Pekao i blisko 32-procentowy w Aliorze.

Na pytania o ewentualną fuzję z Pekao nie odpowiada zarząd Aliora — odsyła do właściciela.

Wątpliwości co do możliwości samodzielnego funkcjonowania Aliora nie widzi Michał Sobolewski.

— Nie widzę konieczności fuzji z Pekao — mówi analityk DM BOŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane