Przedstawiciel Departamentu Stanu USA odwiedzi Polskę i Ukrainę ws. Nord Stream 2

  • PAP
opublikowano: 20-07-2021, 05:55

Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet odwiedzi w tym tygodniu Ukrainę i Polskę - podał w poniedziałek Departament Stanu. Jednym z tematów rozmów mają być "wspólne obawy" dotyczące gazociągu Nord Stream 2.

fot. Russian Look via ZUMA Wire / Forum

Chollet, który pełni funkcję podsekretarza stanu i doradcy politycznego szefa dyplomacji USA Antony'ego Blinkena, będzie w Kijowie 20-21 lipca, a w Warszawie 21-23 lipca. Podczas wizyty ma on poruszyć "szereg kwestii, w tym wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i szerszego bezpieczeństwa energetycznego".

Na Ukrainie doradca Blinkena ma odbyć dyskusje na temat pomocy w przeciwstawianiu się rosyjskiej agresji, a także kampanii antykorupcyjnej i reformach gospodarczych.

W Warszawie Chollet ma ponadto poruszyć temat "wspólnego przywiązania do demokratycznych wartości i instytucji z wysokimi przedstawicielami władz i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego".

Jak powiedział PAP były ambasador USA w Warszawie Daniel Fried, wizyta Cholleta jest jednym z sygnałów, że Waszyngton poważnie zareagował na polskie sygnały niezadowolenia z faktu braku konsultacji ws. Nord Stream 2.

Dodał zarazem, że administracja prezydenta Bidena z dużym niepokojem podchodzi do planów reformy ustawy medialnej, która ma zagrażać "największej amerykańskiej inwestycji w Polsce", telewizji TVN. Fried dodał, że Chollet w ubiegłym miesiącu odbył też "dwie dobre rozmowy" z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane