Przedstawiciel Toyoty może zasiąść we władzach BoJ

Japoński rząd nominował byłego menedżera Toyoty do zarządu tamtejszego banku centralnego, informuje serwis AP.

Jeśli kandydatura zostanie zaaprobowana przez ustawodawcę, 68-letni Yukitoshi Funo, który był wcześniej szefem amerykańskich operacji Toyota Motors zastąpi we władzach Banku Japonii (BoJ) Yoshihisa Morimoto, byłego dyrektora wykonawczego z branży energetycznej, którego kadencja upływa w czerwcu. 

Zobacz więcej

Yukitoshi Funo Bloomberg

Funo byłby pierwszym biznesmenem z sektora dóbr konsumenckich jaki ma pomóc w kształtowaniu polityki monetarnej prowadzonej przez japoński bank centralny.

Pikanterii sprawie nadaje fakt, że Funo, który jest obecnie doradcą najpotężniejszego japońskiego koncernu motoryzacyjnego, jest tym samym przedstawicielem firmy, która jest jednym z największych beneficjentów ultraliberalnej polityki BoJ. Wdrażany od kilkudziesięciu miesięcy bezprecedensowy program luzowania ilościowego doprowadził bowiem do znacznego osłabienia jena i znacznego wzrostu konkurencyjności japońskich eksporterów.

Jak oczekują eksperci, Funo będzie orędownikiem dotychczasowej polityki premiera Shinzo Abe, który wspólnie z bankiem centralnym dąży do zakończenia wieloletniego okresu deflacji i stagnacji gospodarczej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Przedstawiciel Toyoty może zasiąść we władzach BoJ