Przedstawiciele UE o szansach, jakie stwarza wynik referendum w Luksemburgu

Polska Agencja Prasowa SA
10-07-2005, 21:10

Komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner z wielkim zadowoleniem przyjęła ratyfikację konstytucji UE w niedzielnym referendum w Luksemburgu. O znaczeniu wyniku referendum dla przyszłości Unii mówili też wiceprzewodnicząca KE Margot Wallstroem i szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz.

Komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner z wielkim zadowoleniem przyjęła ratyfikację konstytucji UE w niedzielnym referendum w Luksemburgu. O znaczeniu wyniku referendum dla przyszłości Unii mówili też wiceprzewodnicząca KE Margot Wallstroem i szef socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz.

    "Ten wynik oznacza, że już połowa krajów popiera przyjęcie konstytucji i widzi jej znaczenie dla sprawniejszego funkcjonowania rozszerzonej Unii europejskiej" - powiedziała PAP Danuta Huebner.

    Jej zdaniem "głos tych, którzy poparli konstytucję, będzie się bardziej liczył w debacie na temat Europy". "Ci, którzy są w głównym nurcie, mają więcej do powiedzenia" - dodała, podkreślając, że Polacy także powinni mieć prawo do zajęcia stanowiska. "Decyzja o +czasie na refleksję+ (podjęta na szczycie europejskim pod koniec czerwca po porażce referendum we Francji i Holandii - PAP) nie może oznaczać nierobienia niczego. Polska musi zająć stanowisko. Zawsze obca była mi postawa przyglądania się innym" - powiedziała polska komisarz.

    Zadowolenie z przyjęcia konstytucji wyraziła też Margot Wallstroem, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za strategię komunikacyjną.

    "Luksemburskie tak jest ważne z psychologicznego punktu widzenia" - powiedziała PAP Wallstroem. "Pokazuje, że w otwartej debacie na temat konstytucji można w przekonujący sposób pokazać korzyści płynące z konstytucji europejskiej. Takiej właśnie otwartej debaty potrzebujemy w najbliższym czasie, aby odbudować zaufanie obywateli do UE" - dodała.

    Zdaniem szefa socjalistów w Parlamencie Europejskim Martina Schulza przyjęcie konstytucji przez Luksemburg "daje nową szansę dla procesu ratyfikacyjnego".

    "Ratyfikacja w małym, ale bardzo ważnym kraju członkowskim Unii Europejskiej jest zachętą do walki o kontynuację procesu ratyfikacyjnego" - napisał Schulz w komunikacie prasowym w niedzielę.

Inga Czerny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przedstawiciele UE o szansach, jakie stwarza wynik referendum w Luksemburgu