Przełomowa technologia pomoże w poszukiwaniu złota i innych surowców

opublikowano: 24-05-2018, 13:04

Przełomowa technologia rentgenowska, która potrafi wykrywać i analizować nierozpoznane do tej pory złoża złota, działa już w Australii, drugim co do wielkości producencie tego metalu na świecie. W planach jest udostępnienie tego rozwiązania w Afryce.

Nowa technologia, opracowana przez australijską narodową agencję naukową, wykorzystuje wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie do bombardowania próbek skał i aktywowania atomów złota oraz innych metali. Bardzo czuły detektor pobiera unikalne sygnatury w celu określenia ich stężenia.

Złoto
Zobacz więcej

Złoto fot. Bloomberg

System wdrożony został w zakładzie MinAnalytical Ausdrill Ltd. w Perth. Dodatkowe dwa zostaną w nadchodzących miesiącach ustanowione w złotonośnych obszarach Kalgoorli, poinformowała Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO).

Ausdrill ma długoterminowe plany, aby zabrać to rozwiązanie do Afryki.

Wprowadzenie tej technologii przypadło na sprzyjający moment. World Gold Council szacuje, że światowa podaż złota może osiągnąć najwyższy poziom, podczas gdy Frank Holmes, dyrektor generalny USA Global Investors  powiedział w ubiegłym miesiącu, że podaż kopalni wyczerpała się w 2017 r. lub nastąpi to w tym roku.

Widzieliśmy wprowadzenie autonomicznych maszyn w kopalniach, zastosowanie technologii sortowania rud w przetwarzaniu minerałów, a teraz technologia promieni rentgenowskich, która może pomóc w dalszym rozwoju w łańcucha - powiedział Gavin Wendt, starszy analityk w MineLife Pty. 

Znaczące odkrycia dużych zasobów złota są trudniejsze do zidentyfikowania, dlatego proces, który mógłby radykalnie ulepszyć proces eksploracji, zostanie przyjęty z zadowoleniem – dodaje Wendt.

System testów fotonowych przeanalizuje co najmniej 50 000 próbek miesięcznie przy koszcie porównywalnym do metod konwencjonalnych. Przy tym może być zastosowany do szeregu innych minerałów, w tym srebra i miedzi. Jest przy tym szybszy, bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Przełomowa technologia pomoże w poszukiwaniu złota i innych surowców