Czytasz dzięki

Przepracowywanie się grozi udarem

opublikowano: 07-07-2019, 22:00

Praca po godzinach w perspektywie 10 lat zwiększa ryzyko udaru o 45 proc. — napisał portal CNBC.

Wskazują na to nowe badania opublikowane przez „Journal of American Heart Association”. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące czasu pracy zebrane w ankietach od 143,5 tys. osób we Francji. Aż 29 proc. z nich deklarowało, że przez ponad 50 dni w roku pracuje średnio więcej niż 10 godzin dziennie, co oznacza dość intensywną pracę po godzinach (np. zostawanie w pracy od 8:00 do 18:00 przynajmniej raz w tygodniu przez rok). 10 proc. robiło tak konsekwentnie od co najmniej dekady.

Wśród wszystkich badanych sprawdzono historie chorób, a konkretnie, czy doświadczyli udaru. Wyniki badania okazały się zatrważające. Okazuje się, że w pierwszej grupie pracoholików ryzyko udaru wzrastało o jedną trzecią (29 proc.). W drugiej — aż o 45 proc. Przy tym tzw. białe kołnierzyki, czyli pracownicy biurowi, są znacznie bardziej narażeni na udar niż osoby na wyższych stanowiskach, np. prezesi, właściciele firm, menedżerowie, a nawet farmerzy.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane