Przetarg na bułgarski odcinek Tureckiego Potoku będzie wznowiony

  • PAP
opublikowano: 25-02-2019, 17:04

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.

Skargę wycofano dwa dni po jej złożeniu, poinformowała w poniedziałek Komisja Obrony Konkurencji, jak oficjalnie nazywa się urząd antymonopolowy, dodając, że postępowanie w sprawie zostało umorzone i procedura będzie kontynuowana.

Skarga, a wcześniej samo dopuszczenie do udziału w przetargu firmy Atomenergoremont wzbudziło zdziwienie ekspertów, gdyż spółka z Kozłoduju specjalizuje się w naprawie oraz montażu maszyn i urządzeń i nie ma żadnego doświadczenia w budowie gazociągów. Złożyła ona skargę na dzień przed upływem terminu składania ofert udziału w przetargu i wycofała ją dzień po upływie, co spowodowało pewną zwłokę. Pojawiały się opinie, że skarga mogła mieć na celu wstrzymanie procedury i zakłócenie projektu budowy bułgarskiego przedłużenia Tureckiego Potoku do Serbii i dalej do Węgier i na Słowację, przeciw któremu opowiadają się m.in. Stany Zjednoczone.

Chodzi o wybór inwestora do budowy 474-kilometrowego odcinka przez terytorium Bułgarii - od granicy z Turcją do granicy z Serbią - którego koszt szacowany jest na 2,86 mld lewów (1,43 mld euro) bez VAT.

Bułgarska nitka Tureckiego Potoku włącza do gazociągu m.in. ośrodek dystrybucji gazu (hub Bałkan) w okolicach Warny, do którego ma płynąć gaz z Rosji, regionu Morza Kaspijskiego oraz z terminala LNG w greckim Aleksandrupoli, gdzie Bułgaria ma zainwestować, nabywając 20 proc. udziałów.

W Aleksandrupoli ma powstać interkonektor łączący Bułgarię z Grecją, będący ważnym ogniwem Południowego Korytarza Gazowego. Hub Bałkan ma zapewniać gaz dla bułgarskiej nitki Tureckiego Potoku .

Prace nad budową interkonektora rozpoczną się w czerwcu, a powinny zakończyć się w 2020 r. W końcu 2020 r. ma być uruchomione przedłużenie Tureckiego Potoku przez terytorium Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy