Przewidywaliście, że Trump wygra? Mogliście na tym zarobić ponad 100 proc.

Przyjęcie na przełomie roku pewnej specyficznej strategii nakierowanej na wyborcze zwycięstwo Donalda Trumpa przyniosłoby do dzisiaj stopę zwrotu sięgającą 100 proc., zauważa Matthew C. Klein, komentator FT Alphaville.

Wyświetl galerię [1/3]

Donald Trump

Bloomberg

Mur, którego budowę na granicy z Meksykiem zapowiedział Donald Trump, ktoś będzie musiał postawić, a to byłaby świetna okazja dla spekulantów. Zdaniem Matthew C. Kleina, komentatora FT Alphaville, tą okazją byłby zakup na przełomie roku akcji spółki Cemex, największego na świecie producenta cementu i innych materiałów budowlanych, który siedzibę ma właśnie w Meksyku.

Akcje spółki na giełdzie w Ciudad de Mexico – czy to za sprawą spodziewanego muru, czy to z przyczyn zupełnie od niego niezależnych – od początku roku dały zarobić ponad 80 proc. W ten sposób uzyskały stopę zwrotu przekraczającą zysk z tamtejszego głównego indeksu o 72 punkty procentowe, jeszcze przed uwzględnieniem dywidend. Na tym jednak idealna strategia, niestety obmyślona przez Matthew C. Kleina poniewczasie, nie poprzestawała.

Wszystko dlatego, że papiery spółki notowane są w peso, walucie przeciwko której gra służyła do obstawiania, że Donald Trump wygra wybory. Środek płatniczy z Meksyku osłabił się w szczególności względem waluty Rosji, kraju wobec którego Donald Trump jest nieporównywalnie bardziej przychylny od jego rywalki Hillary Clinton. Od początku roku rubel zyskał względem peso 30 proc., choć znowu trudno jest stwierdzić, na ile było to związane z nadziejami, że bardziej przychylna administracja umożliwi zniesienie nałożonych na Rosję sankcji, a na ile z innymi czynnikami.

Gdyby zatem wybitnie przenikliwy inwestor, który na przełomie roku przewidywał wyborcze zwycięstwo Trumpa, grał pod nie obstawiając umocnienie notowań Cemeksu wobec meksykańskiego indeksu Mexbol oraz zabezpieczając się przed osłabieniem peso wobec rubla, jego zysk sięgnąłby 124 proc.

- Nie wiemy, w jaki jeszcze sposób można było podwoić kapitał, trafnie przewidując wynik wyborów, ale jeśli wy wiecie, dajcie nam znać – napisał Matthew C. Klein w komentarzu opublikowanym na stronie FTAlphaville.ft.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy