Czytasz dzięki

Przybyło miliard złotych zaległych alimentów

WST
opublikowano: 29-09-2015, 10:11

W ciągu zaledwie dwóch miesięcy od lipca do września gwałtownie wzrosła wartość niezapłaconych alimentów, które trafiły do Krajowego Rejestru Długów. Prognozy są jeszcze gorsze. Z informacji napływających z gmin wynika bowiem, że do końca roku ta kwota może jeszcze znacząco się zwiększyć.

W okresie lipiec-wrzesień  zaległości powiększyły się o 1 mld zł do łącznej wartości 6 mld zł. To wynik wejścia w życie nowelizacji Kodeksu karnego. Zgodnie z nowymi przepisami dłużnicy alimentacyjni mają trafiać do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej (BIG), a nie tylko wybranych przez dany samorząd. Wcześniej wystarczyło, by gmina zgłosiła takiego dłużnika tylko do jednego z działających w kraju rejestrów.

Polskie gminy bardzo aktywnie zareagowały na zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy kwota samego tylko zadłużenia alimentacyjnego notowanego w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła do wysokości 6 mld złotych. Jeszcze w lipcu było to niewiele ponad 5 mld złotych – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane