Czytasz dzięki

Przybywa polskich testów 5G

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Orange testuje sieć nowej generacji w Lublinie. Tymczasem resort cyfryzacji daje operatorom wybór miejsca, gdzie wdrożyć ją komercyjnie

Unijne oczekiwania są jasne — do końca przyszłego roku w jednym polskim mieście powinna działać komercyjnie telekomunikacyjna sieć piątej generacji, oferująca dużo większą prędkość i pojemność niż dotychczasowe technologie. W kolejnych latach sieć taka ma być wdrażana w całym kraju — najpierw w dużych miastach, potem w mniejszych ośrodkach. Na razie firmy telekomunikacyjne sprawdzają w warunkach polowych, jak sieć działa i z którym dostawcą sprzętu współpracuje się najlepiej. W tym tygodniu do aren testów dołączył Lublin. W czwartek Orange ogłosił tam w asyście samorządowców rozpoczęcie testów sieci 5G, w których partnerem sprzętowym jest Nokia. Testy w Lublinie potrwają co najmniej do końca tego roku. Na początku 2020 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, które będą wykorzystywane przez nową sieć, a firmy telekomunikacyjne spodziewają się, że trafią one do nich — jeśli wszystko pójdzie dobrze — w połowie roku, co otworzy drogę do budowy sieci komercyjnej.

Technologia 5G
Zobacz więcej

Technologia 5G fot. Fabian Bimmer/Reuters/Forum

— Wcześniej trzeba usunąć kilka przeszkód, z których największą są normy promieniowania elektromagnetycznego. W Polsce są one stukrotnie niższe niż średnia unijna, co utrudnia budowę i zagęszczanie sieci — mówi Jean- Franćois Fallacher.

Jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji zakładało, że pierwszym miastem, w którym komercyjnie ruszy sieć piątej generacji, będzie Łódź. Teraz nie jest tak kategoryczne.

— Zgodnie z wymogami unijnej Agendy Cyfrowej komercyjna sieć musi działać w jednym dużym mieście do 2020 r. i na pewno stworzenie takiej sieci będzie

jednym ze zobowiązań dla operatorów w ramach aukcji częstotliwości. Jednak ze względu na to, że czasu od rozstrzygnięcia aukcji do unijnego terminu nie będzie dużo, a różni operatorzy mają różną liczbę klientów i różne możliwości techniczne w poszczególnych dużych miastach, chcemy im dać pewną elastyczność — mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Resort chce stworzyć listę kilkunastu dużych miast, dając operatorom wybór.

— Każdy będzie mógł zbudować w przyszłym roku komercyjną sieć w tym mieście, w którym będzie mu się to opłacać. Zakładamy, że na pojedynczych miastach się nie skończy i operatorzy już w 2020 r. będą uruchamiali 5G w większej liczbie ośrodków, choć na początku zapewne będzie się to odbywać punktowo — mówi Wanda Buk.

Lublin, w którym w technologii 5G będzie działać 10 masztów w czterech dzielnicach, to dla Orange drugie w Polsce i dziesiąte w Europie miasto, w którym będzie testowana sieć 5G. Wcześniej, we współpracy m.in. z Ericssonem, rozpoczęto testy w Warszawie. Play poszukuje konsumentów chętnych do uczestniczenia w testach w Toruniu, trwających już od kilku miesięcy, z kolei w tym tygodniu testową sieć 5G

Zgodnie z wymogami unijnej Agendy Cyfrowej komercyjna sieć musi działać w jednym dużym mieście do 2020 r. i na pewno stworzenie takiej sieci będzie jednym ze zobowiązań dla operatorów w ramach aukcji częstotliwości.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji

w Krakowie uruchomił T-Mobile, któremu część radiową dostarczyła Nokia, a rdzeń sieci bazuje na rozwiązaniach Cisco i Ericssona. Tymczasem Nokii, która chwali się rozpoczęciem testów lub komercyjnego wdrażania sieci nowej generacji w 48 miejscach na świecie, 5G zaczyna ciążyć finansowo. Przy okazji czwartkowej publikacji wyników kwartalnych fiński koncern obniżył prognozę wyników finansowych na ten i przyszły rok oraz zapowiedział czasowe zawieszenie wypłaty dywidendy. Jako powód wskazał silną konkurencję na rynku sprzętu 5G, a także „presję cenową” przy podpisywaniu pierwszych umów na wdrażanie tej sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane