Przybywa polskich testów 5G

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Orange testuje sieć nowej generacji w Lublinie. Tymczasem resort cyfryzacji daje operatorom wybór miejsca, gdzie wdrożyć ją komercyjnie

Unijne oczekiwania są jasne — do końca przyszłego roku w jednym polskim mieście powinna działać komercyjnie telekomunikacyjna sieć piątej generacji, oferująca dużo większą prędkość i pojemność niż dotychczasowe technologie. W kolejnych latach sieć taka ma być wdrażana w całym kraju — najpierw w dużych miastach, potem w mniejszych ośrodkach. Na razie firmy telekomunikacyjne sprawdzają w warunkach polowych, jak sieć działa i z którym dostawcą sprzętu współpracuje się najlepiej. W tym tygodniu do aren testów dołączył Lublin. W czwartek Orange ogłosił tam w asyście samorządowców rozpoczęcie testów sieci 5G, w których partnerem sprzętowym jest Nokia. Testy w Lublinie potrwają co najmniej do końca tego roku. Na początku 2020 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ma ogłosić aukcję częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz, które będą wykorzystywane przez nową sieć, a firmy telekomunikacyjne spodziewają się, że trafią one do nich — jeśli wszystko pójdzie dobrze — w połowie roku, co otworzy drogę do budowy sieci komercyjnej.

Technologia 5G
fot. Fabian Bimmer/Reuters/Forum

— Wcześniej trzeba usunąć kilka przeszkód, z których największą są normy promieniowania elektromagnetycznego. W Polsce są one stukrotnie niższe niż średnia unijna, co utrudnia budowę i zagęszczanie sieci — mówi Jean- Franćois Fallacher.

Jeszcze w ubiegłym roku Ministerstwo Cyfryzacji zakładało, że pierwszym miastem, w którym komercyjnie ruszy sieć piątej generacji, będzie Łódź. Teraz nie jest tak kategoryczne.

— Zgodnie z wymogami unijnej Agendy Cyfrowej komercyjna sieć musi działać w jednym dużym mieście do 2020 r. i na pewno stworzenie takiej sieci będzie

jednym ze zobowiązań dla operatorów w ramach aukcji częstotliwości. Jednak ze względu na to, że czasu od rozstrzygnięcia aukcji do unijnego terminu nie będzie dużo, a różni operatorzy mają różną liczbę klientów i różne możliwości techniczne w poszczególnych dużych miastach, chcemy im dać pewną elastyczność — mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Resort chce stworzyć listę kilkunastu dużych miast, dając operatorom wybór.

— Każdy będzie mógł zbudować w przyszłym roku komercyjną sieć w tym mieście, w którym będzie mu się to opłacać. Zakładamy, że na pojedynczych miastach się nie skończy i operatorzy już w 2020 r. będą uruchamiali 5G w większej liczbie ośrodków, choć na początku zapewne będzie się to odbywać punktowo — mówi Wanda Buk.

Lublin, w którym w technologii 5G będzie działać 10 masztów w czterech dzielnicach, to dla Orange drugie w Polsce i dziesiąte w Europie miasto, w którym będzie testowana sieć 5G. Wcześniej, we współpracy m.in. z Ericssonem, rozpoczęto testy w Warszawie. Play poszukuje konsumentów chętnych do uczestniczenia w testach w Toruniu, trwających już od kilku miesięcy, z kolei w tym tygodniu testową sieć 5G

Zgodnie z wymogami unijnej Agendy Cyfrowej komercyjna sieć musi działać w jednym dużym mieście do 2020 r. i na pewno stworzenie takiej sieci będzie jednym ze zobowiązań dla operatorów w ramach aukcji częstotliwości.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji

w Krakowie uruchomił T-Mobile, któremu część radiową dostarczyła Nokia, a rdzeń sieci bazuje na rozwiązaniach Cisco i Ericssona. Tymczasem Nokii, która chwali się rozpoczęciem testów lub komercyjnego wdrażania sieci nowej generacji w 48 miejscach na świecie, 5G zaczyna ciążyć finansowo. Przy okazji czwartkowej publikacji wyników kwartalnych fiński koncern obniżył prognozę wyników finansowych na ten i przyszły rok oraz zapowiedział czasowe zawieszenie wypłaty dywidendy. Jako powód wskazał silną konkurencję na rynku sprzętu 5G, a także „presję cenową” przy podpisywaniu pierwszych umów na wdrażanie tej sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane