Przydacz: Polska chce i będzie odgrywać znaczącą rolę w odbudowie Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 18-01-2023, 20:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czwartek w Davos odbędą się kolejne dyskusje o bezpieczeństwie, będzie też najpewniej mowa o odbudowie Ukrainy. Polska w naturalny sposób chce i będzie odgrywać znaczącą rolę w tym procesie - podkreślił w środę szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydent Andrzej Duda przebywa obecnie w Szwajcarii, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. W środę polski przywódca uczestniczył m.in. w dyskusji "The pathway to European energy sovereignty" oraz w sesji "Restoring Security and Peace"; spotkał się również m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem oraz prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem.

fot. Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum
fot. Daniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Forum

O to, jakie są plany prezydenckie na czwartek - kolejny dzień szczytu - pytany był w środę przez dziennikarzy szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz podkreślił, że również w czwartek odbędzie się szereg nieformalnych spotkań, rozmów w zamkniętej formule, a także seminariów i dyskusji z ekspertami oraz politykami. "Będą prowadzone dyskusje dotyczące sytuacji bezpieczeństwa, ale dotyczące także i współpracy gospodarczej, współpracy ekonomicznej, wychodzenia z tej +zadyszki+, która, po pierwsze, spowodowana została Covidem, a - z drugiej strony oczywiście - także i rosyjską agresją" - powiedział szef BPM.

Jak podkreślił, "będzie także najpewniej rozmowa o procesach odbudowy Ukrainy, w których Polska w naturalny sposób chce i będzie odgrywać znaczącą rolę". "O tym też mówił dziś pan prezydent podczas panelu" - zauważył.

"Taką naszą satysfakcją dużą są, powiedziałbym (...) narracje, stwierdzenia czy obserwacje, które od wielu miesięcy proponowaliśmy, dziś one stają się powoli mainstreamem europejskim, także i światowym" - wskazywał Przydacz. "Dyskutanci, choćby premier Kanady, która w wielu kwestiach odnosiła się bardzo afirmatywnie do Polski, Polaków, tego jak Polska jest postrzegana. To buduje dziś pozycję państwa polskiego, jego obraz, opinię o państwie polskim. Tu, w Davos, w ogóle dużo się o tym mówi, jak Polska w tych dzisiejszych trudnych warunkach odgrywa istotną rolę" - podkreślił.

Zgodnie z harmonogramem wizyty prezydenta w Davos - opublikowanym na stronie KPRP - w czwartek Andrzej Duda weźmie udział w dyskusji "Preparing for a New Geopolitical Era"; wygłosi również słowo wstępne do dyskusji "NATO on the road to the 2023 Vilnius Summit". Przewidziana jest także wypowiedź polskiego przywódcy dla mediów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu