Przylaszczka pospolita lepsza na ból niż marihuana

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Wszyscy dyskutują o marihuanie medycznej, tymczasem jest zioło, które ma silniejsze działanie, potencjalnie przeciwbólowe — twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Bernie i politechniki w Zurychu, których badania cytuje Bloomberg.

Badania nad przylaszczką pospolitą, popularnie zwaną wątrobnikiem, wykazały, że zawarta w niej substancja psychoaktywna ma właściwości zbliżone do THC w marihuanie. Chodzi o związek o nazwie perrotetinen (PET). W badaniu wykorzystano myszy, którym aplikowano i THC, i PET.

— To badanie jest doskonałym przykładem tego, jak nowe pomysły na ekstrakcję związków mogą wzbogacić naszą wiedzę farmaceutyczną na temat biologicznie aktywnych substancji — powiedział Michael Schafroth, doktorant zuryskiej politechniki.

Okazało się, że pozyskany z mniej dziś znanej, choć występującej pospolicie na wielu łąkach, rośliny związek łatwo wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w mózgu i może złagodzić odczuwanie bólu. Testy muszą zostać jeszcze powtórzone. Naukowcy chcą m.in. przeprowadzić przedkliniczne próby w celu zweryfikowania wpływu PET osobno na chroniczne i zapalne bóle. W Szwajcarii obecnie tylko jeden produkt z THC jest legalny i dostępny jako lek — Sativex. Prawo dopuszcza produkcję i sprzedaż preparatów, które zwierają mniej niż 1 proc. tej substancji. PET występuje tylko w niektórych odmianach przylaszczek. Przylaszczka pospolita była wykorzystywana dawniej w medycynie ludowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy