Przyszłość rynku: płatności blockchain

opublikowano: 23-02-2017, 22:00

Tańsze rozwiązania ułatwiające zapłatę już wkrótce rozpowszechnią się w branży usług finansowych.

W najbliższych latach firmy będą coraz odważniej inwestować w innowacje, a konsumenci — chętniej korzystać z technologii rozszerzonej rzeczywistości. W 2019 r. swoje zakupy opierać na niej mają już dwa miliardy osób — podaje Gartner. Natomiast w świecie finansów rozpowszechnią się tzw. płatności blockchain, określone mianem rozproszonego rejestru. Jest to elektroniczna lista z chronologicznie zapisanymi transakcjami w postaci bloków zawierających dane o wartości i czasie zawarcia owych obrotów. Została wymyślona przez twórcę bitcoinów Satoshiego Nakamoto. Pomimo że blockchain rejestruje wszystkie transakcje, nie zapisuje żadnych danych osobistych, dzięki czemu nie można zidentyfikować zarówno nadawców, jak i odbiorców. Ta rozproszona księga główna przechowywana jest przez wszystkich użytkowników kryptowaluty, a wgląd do niej jest ogólnodostępny. W 2020 r. biznes oparty na tej technologii może być wart nawet 10 mld USD. Prognozy te potwierdza raport „Smart Contracts in Financial Services: Getting from Hype to Reality” Capgemini, według którego automatycznie generowane inteligentne kontrakty mają być popularne w bankowości detalicznej, inwestycyjnej i branży ubezpieczeniowej. Szerokie możliwości zastosowania inteligentnych kontraktów w branży usług finansowych i potencjalne korzyści dla konsumentów już teraz skłoniły wiele organizacji do poświęcenia im szczególnej uwagi. Znalazł się wśród nich m.in. BNP Paribas.

— Inteligentne kontrakty mogą automatycznie inicjować pewne czynności, np. płatności zaraz po spełnieniu uzgodnionych warunków i bez potrzeby dodatkowej ingerencji człowieka. W praktyce oznacza to, że dane będą udostępniane sieci łączącej wszystkie strony umowy. Może to doprowadzić w przyszłości do stworzenia zdecentralizowanych, a tym samym tańszych w utrzymaniu ekosystemów płatności. Szacuje się, że dzięki wykorzystaniu płatności blockchain banki w USA i UE będą w stanie obniżyć koszty od 3 do 11 mld USD w skali roku. Natomiast w samej tylko branży ubezpieczeń komunikacyjnych inteligentne kontrakty mogą przynieść ubezpieczycielom około 21 mld USD rocznych, globalnych oszczędności z tytułu obniżenia kosztów przetwarzania — komentuje Marek Woźny, dyrektor zarządzający z Capgemini Polska Application Services. Dzięki rozpowszechnieniu się płatności w trybie blockchain możliwe będzie m.in. przechowywanie danych o transakcjach cyfrowych i ich skuteczne uwierzytelnianie oraz tworzenie tzw. inteligentnych kontraktów, które stanowią samodzielnie działającą więź prawną w przestrzeni cyfrowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane