Już ponad połowa Polaków opiekuje się psem, kotem lub innym zwierzęciem domowym. Od czasu do czasu muszą też ze swoim pupilem pójść do lekarza.
W Polsce działa ponad 7,6 tys. zakładów weterynaryjnych. Zdecydowana większość z nich przyjmuje przede wszystkim psy i koty, bo właśnie te gatunki Polacy najczęściej trzymają w domach. Od kilku lat powstają jednak także placówki specjalizujące się w leczeniu innych zwierząt towarzyszący.
Jedną z pierwszych tego typu klinik w Polsce była warszawski Ogonek, który zajmuję się głównie królikami i kawiami domowymi, nazywanymi zazwyczaj świnkami morskimi. O swoich pacjentach i ich leczeniu opowiada nam współzałożycielka tej przychodni dr Milena Wojtyś-Gajda.
Profesja weterynarza to intratny zawód – przekonuje prof. Piotr Jurka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Nic więc dziwnego, że na tamtejszy Wydział Medycyny Weterynaryjnej kandydatów jest tyle, co na… informatykę.
W dobie wysokiej inflacji opiekunowie zwierząt domowych zaczynają mieć kłopoty z wysokimi opłatami za porady weterynaryjne. Rozwiązaniem może być polisa dla psa lub kota. Takie ubezpieczenia ma w ofercie TU Europa. Ile kosztuje taka usługa i na co może liczyć jej nabywca mówią przedstawicielki towarzystwa Małgorzata Półjanowicz i Sylwia Łuczyńska.
Kiedyś hitem inwestycyjnym były fintechy, czyli firmy rozwijające technologie finansowe. Dziś podobną popularnością cieszą się medtechy, a w przyszłości dołączą także vettechy. Tak przynajmniej uważa Marcin Maciąg, założyciel i prezes firmy Pets Diag.
Goście:
1'40" Milena Wojtyś-Gajda, Ogonek: o odwadze weterynarza
11'32" prof. Piotr Jurka, SGGW: o sfeminizowanej profesji
20'56" Marcin Maciąg, Pets Diag: o vettech, które zastąpią medtechy
30'30" Małgorzata Półjanowicz i Sylwia Łuczyńska, TU Europa: o polisie dla pupila
Posłuchaj tu lub szukaj Pulsu Biznesu do słuchania w swojej aplikacji muzycznej lub podcastowej. Jak znajdziesz, daj nam, proszę 5 gwiazdek i/lub dodaj do obserwowanych/ulubionych.