Psychologiczne granice Druteksu

opublikowano: 01-12-2020, 22:00

Pomorski producentów okien nie korzysta z rządowych tarcz. Inwestuje, zwiększa zatrudnienie, bije rekordy sprzedaży i coraz więcej zarabia.

Miliard przychodów miał paść już rok temu, skończyło się na 978 mln zł.

– Zabrakło nam kilku dni i kilku milionów – podsumował wtedy Leszek Gierszewski, prezes Druteksu.

Dziarski 70-latek:
Dziarski 70-latek:
Leszek Gierszewski, twórca i prezes Druteksu, niedawno obchodził okrągłe urodziny. Wiek emerytalny osiągnął już jakiś czas temu, ale nie zamierza odpoczywać. W pracy jest codziennie. Bywa nawet w weekendy.
Marek Wiśniewski

Tym razem, mimo pandemii oraz niekorzystania z rządowej pomocy, sprzedaż ma być wyrażona liczbą dziesięciocyfrową.

Rosną przychody i zyski...

- Wszystko wskazuje na to, że spokojnie uda nam się przekroczyć magiczną granicę 1 mld zł przychodów. No, chyba że w grudniu zaskoczy nas całkowita blokada działalności – mówi szef i założyciel firmy z Bytowa.

Sprzedaż — szczególnie na rynkach zagranicznych, czyli w Niemczech, Francji, USA czy Skandynawii — rośnie. Także w Polsce, choć w kwietniu spółka notowała wynikające z ograniczeń handlu niewielkie spadki. Widać to zresztą w półrocznych wynikach finansowych. Mimo wiosennych wahań sprzedaż sięgnęła rekordowych 464 mln zł (rok wcześniej, według skorygowanych danych, było to 455 mln zł, a w 2018 r. 402 mln zł). Czysty zysk wyniósł prawie 43,2 mln zł (w 2019 r. było to około 37,5 mln zł, a w 2018 r. 26,5 mln zł).

- Myślę, że w całym roku uda nam się wypracować zysk netto powyżej 100 mln zł. Najbliższe tygodnie zweryfikują przewidywania, ale jestem optymistą – deklaruje Leszek Gierszewski.

Blisko tej psychologicznej granicy firma była już w poprzednim roku. Jej wynik finansowy netto przekroczył wtedy 97 mln zł i był o 14,3 proc. wyższy niż rok wcześniej (kiedy wyniósł 84,9 mln zł).

- Nie korzystaliśmy z żadnej pomocy czy dotacji w ramach tarczy antykryzysowej w związku z epidemią. Na szczęście takiego wsparcia nie potrzebowaliśmy – mówi prezes.

...oraz inwestycje i zatrudnienie

Co więcej — firma dokonuje kolejnych inwestycji i zwiększa zatrudnienie. W zeszłym roku CAPEX przekroczył 130 mln zł, co oznacza, że był ponaddwukrotnie wyższy niż rok wcześniej (kiedy wyniósł 52 mln zł).

- Tylko w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku na inwestycje wydaliśmy ponad 72 mln zł – mówi Leszek Gierszewski.

Za tę kwotę kupiła m.in. sprzęt i maszyny do produkcji, dzięki którym firma mogła wprowadzić na rynek zupełnie nowe produkty.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

- Rozpoczęliśmy także budowę biurowca, na co przeznaczymy ponad 50 mln zł, oraz magazynu wysokiego składowania. Na deskach projektowych jest już kolejna hala produkcyjna o powierzchni 7 ha. Jej budowa ma się rozpocząć już w przyszłym roku – informuje prezes.

Nie wszystko idzie jednak w takim tempie, jak planował.

- Proces inwestycyjny spowalniają nam procedury administracyjne i biurokracja, a także trwające już prawie rok prace archeologiczne w miejscu, w którym planujemy budowę kolejnej, największej z dotychczas posiadanych, hali produkcyjnej już wspomniałem – mówi Leszek Gierszewski.

W maju, podczas pierwszej fali pandemii, gdy wiele firm produkcyjnych zarówno w Polsce, jak też w całej Europie wstrzymywało działalność, Drutex ogłosił, że w związku z rosnącym popytem planuje zatrudnić 400 pracowników, w tym automatyków przemysłowych, elektroników, informatyków, elektryków i przedstawicieli handlowych.

- Przekroczyliśmy ten plan. Zatrudnienie od końca maja do końca października wzrosło aż o 550 osób i obecnie w firmie pracuje już ponad 3,85 tys. osób. Wciąż szukamy m.in. specjalistów w dziedzinie automatyki, IT, inżynierów mechaników, przedstawicieli handlowych na rynki zagraniczne. Rozwój firmy ogranicza na razie wyłącznie powierzchnia produkcyjna, której mamy teraz ponad 11 hektarów – mówi prezes.

Drutex to jeden z kilku największych polskich producentów tzw. stolarki okiennej. Istnieje od 35 lat, ale okna wytwarza od 26. Obecnie większość to produkty z PVC, chociaż w ofercie ma także okna i drzwi z aluminium i drewna oraz własne systemy rolet z PCV i aluminium. W odróżnieniu od większości krajowych konkurentów firma z Bytowa nie kupuje gotowych profili PCV — produkuje własne.

Nie produkuje też okien na zapas. Każdy produkt powstaje na zamówienie konkretnego klienta i każdy jest z góry w 100 proc. opłacony. Dzięki takiej polityce sprzedażowej oraz dzięki temu, że firma nie korzysta z funduszy publicznych i unika kredytów bankowych, nawet w dobie pandemicznej niepewności jest stabilna finansowo.

Polskie okna i drzwi
Jak podaje GUS w 2019 r. w Polsce wyprodukowano łącznie prawie 9,56 mln sztuk okien i drzwi, czyli o 2,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Wśród nich najwięcej było wyrobów z plastiku – okien ponad 8,64 mln sztuk, a drzwi prawie 386 tys. Według analityków banku Santander w okresie od stycznia do września 2020 r. krajowa produkcja była o około 5 proc. niższa niż rok wcześniej. Wzrósł jednak – o około 3 proc. - eksport okien i drzwi. Od pięciu lat Polska jest zresztą największym eksporterem stolarki otworowej w Unii Europejskiej i z roku na rok zwiększa zagraniczną sprzedaż. Z danych Centrum Analiz Branżowych wynika, że w 2019 r. wartość eksportu okien i drzwi wyniosła prawie 2,25 mld EUR i była aż o 13,6 proc. wyższa niż w 2018 r. Najwięcej takich produktów wysyłamy do Niemiec (33 proc. eksportu), Francji (10,2 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (9,1 proc.).

Zdaniem ekspertów banku Santander po kilku latach, kiedy eksportowaliśmy 55-57 proc. wyprodukowanych w kraju okien i drzwi, w tym roku odsetek może przekroczyć 60 proc.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane