PTR zadebiutuje na GPW 30 maja, zapisy na akcje potrwają do 27 maja

DI,ISB
opublikowano: 08-05-2008, 17:30

Polskie Towarzystwo Reasekuracji (PTR) ma  zadebiutować na GPW 30 maja. Zapisy na akcje spółki dla inwestorów indywidualnych potrwają od 12 do 20 maja, a dla inwestorów instytucjonalnych od  21 do 27 maja, poinformowała firma w czwartek. Przedział cenowy na potrzeby oferty został ustalony na 1,25-1,74 zł.

Przedmiotem oferty publicznej PTR jest 161,47 mln akcji, z czego 146 mln to akcje nowej emisji i 15,47 mln akcji istniejących.

Oferującym jest Dom Maklerski ING Securities.

"Zgodnie z harmonogramem oferty zapisy w transzy inwestorów indywidualnych i budowanie księgi popytu potrwają od 12 do 20 maja. Ogłoszenie ceny oferty i ostatecznej liczby akcji oferowanych powinno nastąpić 21 maja. Tego dnia rozpoczną się zapisy inwestorów instytucjonalnych, które mają potrwać do dnia zamknięcia oferty 27 maja" - czytamy w harmonogramie oferty.

Firma podała, że celem emisji akcji jest objęcie kontrolnego pakietu akcji Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń i budowa silnej grupy ubezpieczeniowo-reasekuracyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli w czwartek, że PTR, który obecnie posiada 22,7% akcji PTU, kupi pakiet akcji umożliwiający przejęcie kontroli nad ubezpieczycielem.

W dniu 30 stycznia 2008 roku spółka zawarła porozumienie ze spółkami zależnymi od Ciech które posiadają łącznie około 46,0% głosów na walnym zgromadzeniu PTU.

"W porozumieniu stwierdzono, że zgodnie ze strategią Grupy Ciech spółki sodowe zamierzają zbyć wszystkie posiadane akcje PTU na jak najkorzystniejszych warunkach. W tym celu spółki sodowe prowadzić będą postępowanie ofertowe i dołożą starań, by zawarcie umów dotyczących zbycia akcji PTU nastąpiło na przełomie III i IV kwartału 2008" - czytamy w prospekcie.

Debiut firmy na GPW jest planowany na 30 maja. "Debiut to pierwszy krok do budowy silnej grupy firm ubezpieczeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Od lat jesteśmy uznanym partnerem dla wielu ubezpieczycieli w regionie, który pod względem wzrostu składek na ubezpieczenia jest najatrakcyjniejszy na świecie. Teraz chcemy umocnić tam swoją pozycję" - powiedział Marek Czerski, prezes PTR SA.

Strategia spółki obejmuje m.in. następujące elementy: podwyższenie oceny ratingowej spółki, organiczny wzrost działalności, przejęcia ubezpieczycieli i reasekuratorów.

W czwartek Andrzej Olszewski, dyrektor zarządzający domu maklerskiego ING poinformował, że na objęcie w ramach IPO 20,0% akcji zdecydował się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który przez zwiększenie swoich udziałów w PTR chce wesprzeć plany rozwoju spółki.

Polskie Towarzystwo Reasekuracji, działające od 1996 r. jest jedyną firmą w Polsce prowadzącą działalność stricte reasekuracyjną. Polega ona na ubezpieczaniu firm ubezpieczeniowych poprzez przejmowanie od nich części ryzyk.

Spółka jest także jednym z największych eksporterów usług finansowych w kraju. Firma jest obecna na 39 rynkach zagranicznych (poza granicami Polski firma jest znana jako Polish Re) skąd pochodzi 163 spośród 181 klientów (18 z Polski, 21 z Europy Środkowej, 43 z Bałkanów, 83 krajów Wspólnoty Niepodległych Państw oraz 16 z Afryki i Azji), dających ponad połowę przychodu.

Składka przypisana brutto PTR wyniosła 283,86 mln zł w 2007 r, wobec 209,92 mln zł w 2006 roku.

Zysk netto PTR wyniósł w 2007 roku 9,6 mln zł wobec 18,5 mln zł w 2006 r

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PTR zadebiutuje na GPW 30 maja, zapisy na akcje potrwają do 27 maja