Putin chce, by rząd przygotował plan prewencyjny w związku z ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 12:56

Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił premierowi Michaiłowi Fradkowowi opracowanie planu prewencji w związku z zagrożeniem ptasią grypą - poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS.

Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił premierowi Michaiłowi Fradkowowi opracowanie planu prewencji w związku z zagrożeniem ptasią grypą - poinformowała we wtorek agencja ITAR-TASS.

Zadaniem rządu ma być objęcie kontrolą rynku produktów spożywczych, transportu i granic w celu niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się choroby w Rosji oraz wydzielenie z budżetu dodatkowych środków na walkę z chorobą.

Prezydent zwrócił uwagę, że śmiertelna choroba rozprzestrzenia się w krajach graniczących z Rosją - Chinach, Turcji, na Ukrainie i w Rumunii.

Od lipca zeszłego roku, kiedy w Rosji stwierdzono pierwsze przypadki ptasiej grypy, w kraju padło ponad 12 tys. sztuk ptactwa domowego. Ponad 147 tys. profilaktycznie wybito.

Z danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa wynika, że ogniska ptasiej grypy zanotowano w kilku okręgach w azjatyckiej części Rosji - w okolicach Kurganu, Czelabińska i Omska oraz na Ałtaju. W części europejskiej wirus pojawił się w obwodzie tambowskim i obwodzie tulskim.

Większość rosyjskich ekspertów twierdzi, że wirus ptasiej grypy przyniosły do Rosji dzikie ptaki, które przyleciały znad granicy z Chinami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane