Putin i Prodi rozmawiają o rosyjsko-włoskiej współpracy gospodarczej

PAP
opublikowano: 22-11-2007, 16:20

Problemy współpracy handlowo-gospodarczej, w tym budowy przez rosyjski Gazprom i włoski Eni gazociągu South Stream, są głównym tematem rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Włoch Romano Prodim, które w czwartek wieczorem rozpoczęły się na Kremlu.

Prodi przyleciał z krótką wizytą roboczą do Moskwy. Jest to już trzecie w tym roku spotkanie przywódców dwóch państw.

Wśród tematów jego rozmów z Putinem źródła na Kremlu wymieniały też Kosowo, program atomowy Iranu i sytuację na Bliskim Wschodzie.

"Zakres naszej współpracy jest taki, że zawsze mamy o czym rozmawiać" - oświadczył Putin, witając gościa. "Szczególnie cieszy to, że nasze relacje są zdywersyfikowane - obejmują i energetykę, i wysokie technologie, i Kosmos, i lotnictwo" - dodał rosyjski prezydent.

Prodi ze swej strony podkreślił, że włosko-rosyjski dialog obejmuje również kwestie polityczne. "Kierujemy się podobnymi wartościami duchowymi. Właśnie na tym opiera się przyjaźń między naszymi krajami" - powiedział premier Włoch.

Oczekuje się, że na zakończenie rozmów Gazprom i Eni podpiszą porozumienie o budowie gazociągu South Stream (Południowy Strumień), którym rosyjski gaz przez Morze Czarne i Bałkany popłynie do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Jerzy Malczyk(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Putin i Prodi rozmawiają o rosyjsko-włoskiej współpracy gospodarczej