Putin: nie uważam nałożenia sankcji na Gruzję za konieczne

  • PAP
opublikowano: 09-07-2019, 16:07

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że nie uważa nałożenia sankcji na Gruzję za konieczne. Wcześniej tego dnia niższa izba parlamentu Rosji zarekomendowała rządowi zastosowanie wobec Gruzji restrykcji gospodarczych.

"Jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje wobec Gruzji, nie robiłbym tego ze względu na szacunek do gruzińskiego narodu" - podkreślił Putin. "W imię odbudowy pełnowartościowych stosunków nie nakładałbym niczego, co by utrudniało nasze relacje" - dodał w telewizji prezydent.

Wypowiedział się także przeciwko wszczęciu postępowania karnego wobec dziennikarza Giorgiego Gabuni, który w niedzielę w programie na żywo użył pod jego adresem niecenzuralnych słów. "Ktoś wyszedł, palnął coś, (...) wcześniej nikt go nie znał, teraz mówią o nim wszyscy" - wskazał.

Według niego "antyrosyjskie nastroje w Gruzji rozbudzają" ci, którzy albo nie znają historii, albo ją ignorują i w rezultacie szkodzą swojemu krajowi i narodowi.

We wtorek niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła oświadczenie, w którym zarekomendowała rządowi zastosowanie restrykcji gospodarczych wobec Gruzji. Wcześniej parlamentarzyści zapowiadali, że zaapelują o zakazanie importu gruzińskich win i wody mineralnej, a także o zakaz przekazów pieniężnych z Rosji do Gruzji. Ostatecznie w oświadczeniu nie wymieniono żadnych konkretnych restrykcji.

Media podają, że Duma nie zamierza wycofywać oświadczenia po wypowiedzi Putina. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wskazał, że rząd widział to oświadczenie, ale przysłuchuje się opinii prezydenta.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy