Czytasz dzięki

PZPN zaoferował 116 mln zł pomocy dla polskiego futbolu

  • PAP
opublikowano: 27-03-2020, 13:50

PZPN stworzył pakiet pomocowy dla polskiego futbolu o wartości 116 milionów złotych. Prezes Zbigniew Boniek powiedział PAP, że federacja właściwie zarządza swoimi środkami i dzięki temu ma się czym podzielić. Jak dodał, związek straci z powodu pandemii koronawirusa od 40 do 50 mln zł.

"My tak zarządzamy w naszej federacji, żeby to wszystko miało ręce i nogi. Było nas stać na taki pakiet, ponieważ prowadzimy właściwą politykę finansową i mamy się czym dzielić. Od ponad siedmiu lat, gdy jestem prezesem PZPN, potrafiliśmy odłożyć coś na kupkę. I teraz przyszła pora, żeby coś z tej kupki dać. To jest dobry projekt, daje klubom jasność w wielu sprawach" - powiedział PAP Boniek.

PZPN przedstawił w piątek szczegóły pomocy o wartości 116 milionów złotych. Na tę kwotę składa się m.in. dofinansowanie dla klubów czterech najwyższych - to razem 50 milionów złotych, z czego kluby ekstraklasy otrzymają 30 milionów, z przeznaczeniem na wsparcie szkolenia dzieci i młodzieży.

Obecny kryzys odbije się także na finansach PZPN, co przyznał Boniek.

"Szacuję, że za okres od marca do czerwca stracimy od 40 do 50 milionów złotych. Chodzi m.in. o nierozegrane mecze reprezentacji, brak wpływów z transmisji, itd. Ale prowadzimy mądrą politykę finansową - już myślimy, jak nasz budżet zmodyfikować właśnie o te stracone wpływy" - podkreślił szef federacji.

W ramach pakietu pomocowego PZPN zapowiedział m.in. utrzymanie projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłacenie klubom nagrody w pełnej wysokości, nawet w przypadku nierozegrania całego sezonu (łącznie 18,1 mln zł). Zostanie również wprowadzony system wsparcia solidarnościowego dla klubów, które nie uzyskają nagród w programie Pro Junior System w sezonie 2019/20 (łącznie 3,54 mln zł).

Poinformowano także m.in. o zwiększeniu nagród finansowych w Pucharze Polski, wsparciu piłki kobiecej, zawieszeniu opłat w rozgrywkach seniorskich w najniższych klasach (od III ligi do C klasy) i piłce juniorskiej, a także o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań licencyjnych.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że piłkarskie rozgrywki ligowe w większości krajów są wstrzymane. W Polsce, na ten moment, przerwa ma potrwać co najmniej do 26 kwietnia.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane