PZU przedłużyło porozumienie z PFR i PKO BP dot. akcji banku Pekao

  • PAP
opublikowano: 30-05-2022, 18:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarząd PZU podjął uchwałę ws. wyrażenia zgody na przedłużenie porozumienia trójstronnego z PFR i PKO BP - przekazało w poniedziałek PZU. Porozumienie przewiduje m.in. umowne prawo pierwszeństwa dla PZU do nabycia części lub całości akcji Pekao należących do PFR.

Jak wskazano w poniedziałkowym komunikacie PZU, porozumienie trójstronne określa wzajemne relacje: Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń, Polskiego Funduszu Rozwoju i PKO BP "w kontekście umowy pożyczki zawartej pomiędzy PFR i PKO BP w celu częściowego sfinansowania nabycia akcji Banku Polska Kasa Opieki S.A. przez PFR".

Przekazano, że porozumienie trójstronne przewiduje w szczególności "umowne prawo pierwszeństwa dla PZU SA do nabycia części lub całości akcji Banku należących do PFR, w przypadku gdyby PKO BP realizowało swoje uprawnienia jako wierzyciel zabezpieczony". Dodano, że porozumienie trójstronne zostało zawarte na czas obowiązywania umowy pożyczki.

"Zarząd PZU SA działając na podstawie art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE ("Rozporządzenie MAR"), informuje, że w dniu 30 maja 2022 r. podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie Porozumienia Trójstronnego" - zaznaczono.

Dodano, że 30 maja br. zostało też podpisane oświadczenie, zgodnie z którym obowiązywanie porozumienia trójstronnego zostało przedłużone "na dotychczasowych warunkach po przedłużeniu daty ostatecznej spłaty pożyczki udzielonej PFR przez PKO BP do dnia 30 maja 2024 r.".

W grudniu 2016 r. PZU w konsorcjum z PFR podpisało z UniCredit S.p.A. umowę dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł.

W maju 2017 r. PFR, PZU i PKO BP zawarły porozumienie trójstronne, które przewiduje m.in. prawo pierwszeństwa dla PZU do kupna części lub całości akcji Pekao nabytych przez PFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane