Qumak zrobi symulator dla pracowników lotnisk

opublikowano: 07-11-2017, 15:29
aktualizacja: 07-11-2017, 15:31

Giełdowa spółka w konsorcjum z Politechniką Warszawską i Centrum Kształcenia i Doradztwa IKKU opracuje symulator, na którym szkoleni będą pracownicy obsługi naziemnej lotnisk.

Wart 9 mln zł projekt otrzymał 5,6 mln zł dotacji z NCBiR.  

Symulator ma przygotowywać obsługę naziemną do pracy, by była ona bezpieczniejsza i bardziej  efektywna. Rozwiązanie będzie składać się z czteroosobowej kabiny wyposażonej w  rękawice i okulary działające w technologii wirtualnej rzeczywistości, a także platformy o 3-stopniowej swobodzie ruchu. Liderem konsorcjum z PW oraz IKKU i głównym wykonawcą całego projektu, jest Qumak. Termin jego ukończenia to pierwszy kwartał 2020 r. 

Głównym zadaniem symulatora będzie odtworzenie warunków panujących podczas sterowania pojazdami obsługi naziemnej, co w przyszłości ma skutkować zmniejszeniem liczby kolizji na płycie lotniska oraz uszkodzeń samolotów. 

-  Nasz symulator handlingowy będzie pierwszym urządzeniem na świecie przygotowującym do szkoleń w tak szerokim zakresie. Wartość światowego rynku szkoleń obsługi naziemnej to około 600 mln USD rocznie. Mimo to, że są one tak kosztowne, straty z powodu uszkodzeń spowodowanych przez personel naziemny, szacuje się 4-10 mld USD rocznie. Przy czym najczęstszą przyczyną wypadków lotniczych jest błąd człowieka – mówi  Konrad Pogódź, wiceprezes Qumaka.

Symulator może być oferowany liniom lotniczym, operatorom lotnisk oraz wyspecjalizowanym firmom obsługującym porty lotnicze, a także firmom szkoleniowym. 

Projekt jest już drugim przedsięwzięciem Qumaka w zakresie symulacji. W 2016 r.  spółka wprowadziła na rynek symulator lokomotywy SIMTRAQ, służący do szkolenia maszynistów w warunkach wirtualnej rzeczywistości. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Qumak zrobi symulator dla pracowników lotnisk