R22 startuje z ofertą za 120 mln zł

opublikowano: 04-12-2017, 22:00

Apetyt na przejęcia grupa chce zaspokoić pieniędzmi z giełdy. Cena maksymalna to 23 zł za akcję.

R22 to holding skupiający trzy obszary działalności: hosting i domeny internetowe, komunikację wielokanałową (omnichannel) oraz usługi telekomunikacyjne. W ostatnich latach szybko rósł m.in. dzięki przejęciom, których zrealizował kilkanaście i przeznaczył na nie ponad 115 mln zł. R22 nadal ma spory apetyt na przejęcia, dlatego zdecydował się na IPO.

W ostatnich latach R22 zainwestowała w kilkanaście firm. - Akwizycja to proces znacznie wykraczający poza zaproponowanie odpowiedniej ceny. W toku wieloletniej praktyki wypracowaliśmy unikatowe know-how, dotyczące prowadzenia negocjacji, zawierania umowy, finansowania, ale także integracji kupionych biznesów, bez której nie udałoby się uzyskać efektów synergicznych– mówi Jakub Dwernicki, prezes, założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy spółki R22.
Zobacz więcej

Spec od przejęć:

W ostatnich latach R22 zainwestowała w kilkanaście firm. - Akwizycja to proces znacznie wykraczający poza zaproponowanie odpowiedniej ceny. W toku wieloletniej praktyki wypracowaliśmy unikatowe know-how, dotyczące prowadzenia negocjacji, zawierania umowy, finansowania, ale także integracji kupionych biznesów, bez której nie udałoby się uzyskać efektów synergicznych– mówi Jakub Dwernicki, prezes, założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy spółki R22. fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Zobacz także

Debiut przed nowym rokiem

Oferta publiczna R22 obejmuje do 5,2 mln akcji, w tym do 3,5 mln nowo emitowanych akcji serii D i do 1,7 mln akcji serii B oferowanych przez obecnych akcjonariuszy. Cena maksymalna została ustalona na 23 zł. Oznacza to, iż maksymalna wartość oferty może wynieść 120 mln zł. W przypadku objęcia wszystkich akcji oferowanych po cenie maksymalnej kapitalizacja spółki wyniesie ponad 320 mln zł. Zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 4 do 13 grudnia. Budowa księgi popytu zakończy się 14 grudnia. Tego dnia będzie opublikowana ostateczna cena oraz liczba oferowanych akcji. Zapisy inwestorów instytucjonalnych potrwają od 15 do 19 grudnia. Debiut na GPW planowany jest 28 grudnia.

Spółka szacuje wpływy brutto z emisji nowych akcji na około 80 mln zł. 34,7 mln zł z emisji ma trafić na spłatę zadłużenia pomostowego, wynikającego z listopadowego przejęcia spółek Serveradmin i Bright Host, prowadzących działalność w obszarze hostingu pod markami Linuxpl oraz Futurehost.

Zakupy na horyzoncie

Część pieniędzy ma zostać przeznaczona na kolejne akwizycje w obszarze hostingu oraz komunikacji wielokanałowej. R22 planuje w ciągu roku od oferty publicznej wydać na przejęcia w segmencie hostingu 60 mln zł, w tym 18 mln zł ma pochodzić z emisji akcji. W obszarze omnichannel na akwizycje ma trafić około 30 mln zł, które w 50 proc. pokryją wpływy z oferty publicznej. Obecnie R22 prowadzi rozmowy z czterema firmami, których łączny wynik EBITDA w ciągu ostatnich 12 miesiący wyniósł 8-10 mln zł.

Widzi również możliwość wejścia na rynek hostingu w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. 5 mln zł z emisji grupa może przeznaczyć na rozwój funkcjonalności platform do komunikacji wielokanałowej, a 2 mln zł na rozwój platformy w segmencie hostingu. W ramach oferty publicznej akcje będą sprzedawać akcjonariusze.

W przypadku objęcia przez inwestorów wszystkich akcji oferowanych (zarówno sprzedawanych przez akcjonariuszy, jak też akcji nowej emisji) nowi będą kontrolowali po ofercie 36,7 proc. papierów spółki. Akcjonariusze podpisali 12-miesięczny lock-up. Biorąc pod uwagę plany ekspansji, sama spółka zobowiązała się do 9-miesięcznego lock-upu. Według wyliczeń spółki uwzględniając cenę maksymalną mnożnik EV/EBITDA, przy którym planuje się sprzedać, to około 11,5. Czy to dużo?

— Średni mnożnik EV/ EBITDA przy naszych ostatnich przejęciach kształtował się na poziomie 6,9. Jedna z dużych transakcji na naszym rynku, która nastąpiła w obszarze hostingu, ostatnio była zrealizowana na poziomie 15,5. Nie uważamy więc, żeby nasza cena była wymagająca — mówi Jakub Dwernicki, prezes R22. Podaje też przykład spółki SendGrid działającej w obszarze komunikacji wielokanałowej, która w listopadzie zadebiutowała na NYSE. Wycena tej firmy implikowała wskaźnik EV/ EBITDA na poziomie około 118,6, a EV/sprzedaż na 4,8.

Trzy nogi biznesu

Grupa R22 oferuje usługi oparte na samodzielnie wytworzonych rozwiązaniach i systemach teleinformatycznych w modelach abonamentowych lub SaaS (ang. software as a service) w trzech segmentach działalności. W ramach usług hostingowych grupa — poprzez firmę H88 — zapewnia przestrzeń serwerową i świadczy usługi utrzymania określonych treści elektronicznych w internecie oraz sprzedaż i utrzymywanie domen. Obecnie ma ponad 160 tys. klientów hostingowych, szacując, że jest to pozycja wicelidera.

W ciągu trzech lat zamierza zdobyć pozycję lidera w regionie z 500 tys. klientów. Działalność omnichannel communication, realizowana przez grupę Vercom, to automatyzacja wielokanałowej komunikacji elektronicznej z odbiorcami, w tym komunikacji marketingowej oraz tzw. transakcyjnej, czyli związanej z zawieranymi transakcjami, płatnościami, dostawami. Spółki R22 zajmują się również przetwarzaniem i analizowaniem dużych zbiorów informacji (tzw. big data). Segment telekomunikacyjny grupy, realizowany poprzez firmę Oxylion, to oferowanie usług telefonii VoIP, internetu oraz transmisji danych.

Ponad 98 proc. przychodów grupy pochodzi od klientów mających siedzibę na terenie Polski. W roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2017 r. grupa wypracowała 74 mln zł przychodów i 19,5 mln zł EBITDA. W najbliższej przyszłości R22 spodziewa się m.in. wzrostu miesięcznych przychodów z klienta usług hostingowych i omnichannel, stabilnych lub lekko malejących kosztów pozyskiwania nowych klientów oraz utrzymania obecnego poziomu należności nieregularnych oraz wskaźnika odejść klientów (churn).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu