Raiffeisen deklaruje gotowość do IPO

Fiasko rozmów z PZU wymusi na Raiffeisenie powrót do prac nad debiutem giełdowym 15 proc. akcji banku. Jednak perspektywa IPO jest wciąż mglista

PZU negocjowało kupno Raiffeisen Polbanku przez długie miesiące, ale akwizycja poległa na ostatniej prostej. Ubezpieczyciel najwyraźniej zdecydował, że nie jest w stanie przełknąć kupna Raiffeisena równolegle do obejmowania pakietu kontrolnego w dużo większym Pekao i wycofał się z transakcji w środę, gdy finalizował umowę kupna aktywa od włoskiego UniCredit. To zamieszanie sprawiło lekki kłopot austriackiemu Raiffeisen Bank International, który zobowiązał się wobec regulatora sprzedać polskie aktywo bankowi działającemu w Polsce, którego akcje są notowane na GPW, do końca 2016 roku. Wchodzi w życie scenariusz numer dwa, polegający na upłynnieniu części Raiffeisen Polbanku na giełdzie.

- Będziemy przestrzegać zapisy porozumienia z KNF nakładającego na nas obowiązek uplasowania 15 proc. akcji banku do połowy 2017 roku – mówi Ingrid Krenn-Ditz, rzecznik prasowy Raiffeisen Bank International.

 

KNF przypomniał o tym zobowiązaniu Raiffeisena w czwartek w wypowiedzi dla PAP. Rodzimy nadzór bankowy wyjątkowo skrupulatnie pilnuje realizacji tego typu zobowiązań. Gdy Raiffeisen ociągał się z ich wypełnieniem, regulator pogroził Austriakom palcem i rozpoczął procedurę, która może skutkować odebraniem RBI prawa głosu.

 

Raiffeisen nie miał wyjścia i rozpoczął przygotowania do IPO. Spółka złozyła prospekt emisyjny w KNF w kwietniu tego roku. Bank miał zadebiutować wraz z portfelem toksycznych kredytów walutowych i „PB” stał na stanowisku, że ten debiut banku jest mało prawdopodobny. Mimo kolejnych pozytywnych deklaracji RBI, perspektywa tego IPO jest wciąż mglista.

 

- Nie będziemy prowadzić przygotowań do debiutu od zera, ponieważ jedynie wstrzymaliśmy prace nad IPO w momencie gdy rozpoczęliśmy negocjacje z inwestorami zainteresowanymi kupnem całego Raiffeisen Polbanku – mówi Ingrid Krenn-Ditz.

 

Jeśli mimo wszystko do IPO dojdzie, może to być największy debiut giełdowy ostatnich lat. Wartość księgowa sprzedawanych akcji to ok. 1 mld zł. Popyt przetestuje IPO sieci marketów Dino, którego akcje wyceniliśmy na podobną kwotę. MEWA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IPO

Puls Biznesu

Banki / Raiffeisen deklaruje gotowość do IPO