Rail Baltica: oferta polsko-chińskiego konsorcjum najlepiej oceniona w elektronicznej aukcji

  • PAP
opublikowano: 04-11-2019, 14:55

Oferta złożona przez polsko-chińskie konsorcjum została najlepiej oceniona w aukcji elektronicznej przeprowadzonej w przetargu na budowę ok. 71-km odcinka Czyżew-Białystok trasy kolejowej Rail Baltica - poinformowały w poniedziałek PKP PLK SA.

Oferta złożona przez Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor sp. z o o z Zawiercia, Stecol Corporation z Chin i Sinohydro Corporation Limited z Chin była jedną z trzech złożonych w trwającym przetargu.

Z sierpniowej informacji z otwarcia ofert w tym postępowaniu wynikało, że konsorcjum to zaproponowało najwyższą cenę: 5,2 mld zł brutto. PKP PLK informowało wtedy, że wartość zamówienia to niemal 1,6 mld zł brutto.

Konsorcjum polsko-chińskie zdobyło w aukcji elektronicznej najwięcej punktów; PKP PLK nie podają wprost, czy oznacza to, że oferta ta została wybrana za najlepszą w przetargu. Aukcja odbyła się 30 października.

"(...) przeprowadzenie aukcji ma na celu ustalenie, który wykonawca uzyskał największą ilość punktów. Po przeprowadzonej aukcji zamawiający zbada, czy wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu zgodnie z procedurą wynikającą z ustawy Prawo zamówień publicznych. Podpisanie umowy planowane jest na I kwartał 2020 roku" - poinformował w poniedziałek PAP Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK, które ma realizować inwestycję.

Dyrektor regionu centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK SA Krzysztof Pietras informował w ostatnich dniach w Białymstoku, że mimo iż oferty na odcinek Czyżew-Białystok przekraczały wartość zamówienia, jest szansa na rozstrzygnięcie tego przetargu i PKP PLK "będą do tego dążyć". "Krajowy Program Kolejowy przewiduje już finansowanie na tę inwestycję, na odcinek Czyżew-Białystok" - mówił PAP Pietras. Poinformował wtedy, że "są podjęte decyzje w tej sprawie". Dodał, że brakujące środki są zabezpieczone we wrześniowej aktualizacji Krajowego Programu Kolejowego. Nie podawał żadnych kwot.

Odcinek Czyżew-Białystok to jedna z kluczowych inwestycji kolejowych w Podlaskiem. To ostatni odcinek do modernizacji trasy kolejowej Warszawa-Białystok, fragmentu międzynarodowej trasy Rail Baltica. Jak zapowiadały wcześniej PKP PLK, po modernizacji trasy pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny. Inwestycja jest dofinansowana z UE z programu CEF - Łącząc Europę.

Trwający przetarg jest drugim, w pierwszym nie wybrano wykonawcy, bo firmy chciały więcej niż dysponował na ten cel inwestor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane