Raport Banku Światowego o ładzie korporacyjnym w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 17:31

Bank Światowy chwali Polskę za jej dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie ładu korporacyjnego - wynika z raportu przedstawionego w środę na warszawskiej Giełdzie (GPW).

Bank Światowy chwali Polskę za jej dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie ładu korporacyjnego - wynika z raportu przedstawionego w środę na warszawskiej Giełdzie (GPW).

    Prezentując podstawowe ustalenia raportu, Alex Berg, starszy specjalista w Departamencie Nadzoru Korporacyjnego, zwrócił między innymi uwagę na bardzo wysoką świadomość Corporate Governance - czyli ładu korporacyjnego. Wskazał przy tym na znaczne zaawansowanie naszego kraju w procesie reformowania nadzorukorporacyjnego - poinformowała GPW w komunikacie.

    Zdaniem Banku Światowego od czasu poprzedniej oceny Polska wprowadziła nowe ustawy, skutecznie upowszechniła kodeks nadzoru korporacyjnego i rozwijała silne instytucje regulujące i egzekwujące przestrzeganie zasad ładu korporacyjnego. Dzięki tym zmianom, obecne ramy nadzoru korporacyjnego w Polsce spełniają wiele z zasad przyjętych w OECD.  Raport wskazuje kilka potencjalnych problemów, a także ich możliwych rozwiązań. Zwrócono uwagę m.in. na słabość rad nadzorczych, na niewystarczającą regulację działań składających się na nadzór korporacyjny otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

    Wśród propozycji rozwiązania tych trudności znalazły się zalecenia uregulowania roli OFE w sferze ładu korporacyjnego w oparciu o międzynarodowe dobre praktyki. W przypadku Rad Nadzorczych zaproponowano rozszerzenie możliwości ich działania i usunięcie możliwości mianowania zarządu przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Wśród zaleceń znalazła się także propozycja wzmocnienia systemu wdrażania kodeksu "Dobrych Praktyk w Spółkach Publicznych".

    Opracowanie odnosi się także do przedsiębiorstw państwowych. W ich przypadku Bank Światowy rekomenduje stworzenie przez rząd spójnej polityki dotyczącej udziałów długoterminowych i podniesienia poziomu przejrzystości i profesjonalizmu rad nadzorczych przedsiębiorstw państwowych do poziomu istniejącego w spółkach giełdowych.

    Opracowanie zostało przygotowane przez Bank Światowy, we współpracy z Polskim Instytutem Dyrektorów, w ramach inicjatywy "Raporty o przestrzeganiu Standardów i Kodeksów" (Reports on the Observance of Standard and Codes - ROSC).

    Projekt ROSC wspiera kraje członkowskie Banku we wzmacnianiu ram ładu korporacyjnego. Przygotowane w jego ramach raporty odnoszą sytuację w danym kraju do zasad Corporate Governance OECD. Raport dotyczący Polski jest 41 opracowaniem z tego cyklu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Raport Banku Światowego o ładzie korporacyjnym w Polsce