Raport PRNews.pl: Rynek bankowości internetowej – III kw. 2014

  • Wojciech Boczoń
opublikowano: 10-12-2014, 15:34

26,8 mln klientów banków miało na koniec września 2014 roku podpisaną umowę o korzystanie z bankowości internetowej – wynika z danych zebranych przez PRNews.pl. Piętnaście banków, udostępniło nam dane o aktywnych użytkownikach bankowości internetowej. Po raz pierwszy taką informację ujawnił mBank.

Jak co kwartał zebraliśmy z banków informacje o użytkownikach bankowości internetowej. Dane na temat liczby klientów mających podpisaną umowę o korzystanie z e-bankingu udostępniło nam 19 banków uniwersalnych. Łącznie mają blisko 26,8 mln klientów internetowych, czyli o 3,2 mln więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Prezentowane w poniższej tabeli dane obejmują nie tylko posiadaczy ROR-ów, ale także klientów, którzy korzystają z innych produktów bankowych online. To na przykład klienci, którzy mają karty kredytowe z internetowym dostępem do systemu transakcyjnego.

* Szacunki za III kw. 2013Źródło: PRNews.pl/ Bankier.plNajwięcej klientów z dostępem do internetu ma PKO Bank Polski. To łącznie aż 6,8 mln osób, czyli ponad 909 tys. więcej niż na koniec września 2013 roku. Największy wzrost liczby internetowych umów nastąpił w Alior Banku, którzy na przestrzeni ostatniego roku zwiększył liczbę klientów internetowych aż o 1,2 mln. To zaskakujący wzrost, zwłaszcza, że bank prowadzi „tylko” 1,3 mln ROR-ów.Banki podały nam także dane na temat aktywnych użytkowników bankowości internetowej, czyli osób, które przynajmniej raz w miesiącu logują się do ROR-u. Na to pytanie odpowiedziało 15 banków, przy czym po raz pierwszy taką informację ujawnił mBank.  Na koniec III kwartału 2014 roku liczba aktywnych użytkowników e-bankowości w mBanku wynosiła niecałe 1,6 mln klientów. Warto tę liczbę zestawić z pozostałymi informacjami z Raportów PRNews.pl. mBank ma 2,8 mln ROR, co oznacza, że około 60 proc. użytkowników ROR korzysta aktywnie z rachunków przez internet. Z kolei liczba klientów korzystających aktywnie z bankowości mobilnej wynosi aż 800 tys. Licząc w uproszczeniu, połowa aktywnych klientów bankowości internetowej korzysta też z bankowości mobilnej.Liczba klientów indywidualnych, którzy przynajmniej raz w miesiącu logują się do ROR za pomocą bankowości internetowej.|Create infographicsZ danych Związku Banków Polskich, który zbiera informacje o aktywnych użytkownikach bankowości internetowej wynika, że na koniec II kwartału 2014 roku, umowę o dostęp do usług online miało podpisanych 23,2 mln osób, z czego 12,2 mln korzystało z bankowości aktywnie. Warto przy okazji zwrócić uwagę, że w II kwartale 2014 roku liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej spadła kwartał do kwartału aż o 3,88 proc. Niewykluczone, że za taki efekt odpowiada rosnąca popularność bankowości mobilnej – część klientów woli obsługiwać swój ROR z poziomu aplikacji na [email protected]
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane