Raport: rodzina i przyjaciele Putina zgromadzili 24 mld USD majątku

Marek Druś, moscowtimes.com
opublikowano: 27-10-2017, 12:56
aktualizacja: 27-10-2017, 12:57

Dochodzenie przeprowadzone przez dziennikarzy wykazało, że tzw. wewnętrzny krąg osób związanych z prezydentem Rosji Władimirem Putinem zgromadził łączny majątek wartości 24 mld USD, donosi The Moscow Times.

Raport o wynikach dochodzenia przedstawiły Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) oraz rosyjski dziennik Nowaja Gazieta. W szacunkach majątku „wewnętrznego kręgu” osób bliskich Putinowi nie uwzględniono szefów i wysokiej rangi menedżerów państwowych spółek i polityków. 

Władimir Putin
Zobacz więcej

Władimir Putin fot. Bloomberg

Dochodzenie wykazało, że główną rolę w załatwianiu spraw majątkowych osób będących najbliżej Putina odgrywają trzy osoby, które nie angażują się w politykę, wielki biznes, nie sprawują także lukratywnych stanowisk, a także nie wiodą wystawnego życia.

- Jednak w jakiś sposób zdołały osiągnąć ogromne aktywa warte setki milionów dolarów, choć czasami trudno im przypomnieć sobie nazwy firm, których są właścicielami – głosi raport.

Jedną z wymienionych w nim osób jest 49-letni Michaił Szełomow, którego majątek, w oparciu o publicznie dostępne dane, szacuje się na 573 mln USD. To syn kuzyna prezydenta Rosji. Co ciekawe, jego oficjalne wynagrodzenie w jednej ze spółek naftowych, to równowartość 700 USD miesięcznie.

Autorzy raportu OCCRP cytują anonimowego byłego oficera KGB, który podkreśla, że Putin „nigdy nie zostawi żadnego śladu”, bo ma „zaufanych ludzi z wewnętrznego kręgu lub dalekich krewnych, którzy mogą trzymać wszystkie aktywa”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu