Ray Dolby, słynny inżynier dźwięku, nie żyje

Ray Dolby zmarł w wieku 80 lat w czwartek w swoim domu w San Francisco, informuje "Forbes".

Dolby od kilku lat cierpiał na chorobę Alzheimera, a kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niego białaczkę.Pionier w inżynierii dźwięku, będzie zapamiętany jako człowiek, który wyeliminował szumy z nagrań dźwiękowych. W dniu śmierci jego fortuna została wyceniona na 2,4 mld USD. W roku 1965 słynny wynalazca założył firmę Dolby Laboratories. Jego dokonania zrewolucjonizowały kino. Po raz pierwszy jego praca została wykorzystana w filmie „Mechaniczna Pomarańcza” Stanleya Kubricka z 1971 r., a następnie przy produkcji „Gwiezdnych Wojen”. Z czasem Dolby dorobił się 50 patentów, a jego dokonania zostały docenione dwoma Oscarami oraz wieloma nagrodami Emmy i Grammy.

Ray Dolby, słynny inżynier dźwięku, nie żyje

opublikowano: 13-09-2013, 11:48

Ray Dolby zmarł w wieku 80 lat w czwartek w swoim domu w San Francisco, informuje "Forbes".

Dolby od kilku lat cierpiał na chorobę Alzheimera, a kilka miesięcy temu zdiagnozowano u niego białaczkę.

Pionier w inżynierii dźwięku, będzie zapamiętany jako człowiek, który wyeliminował szumy z nagrań dźwiękowych. W dniu śmierci jego fortuna została wyceniona na 2,4 mld USD.

W roku 1965 słynny wynalazca założył firmę Dolby Laboratories. Jego dokonania zrewolucjonizowały kino. Po raz pierwszy jego praca została wykorzystana w filmie „Mechaniczna Pomarańcza” Stanleya Kubricka z 1971 r., a następnie przy produkcji „Gwiezdnych Wojen”.

Z czasem Dolby dorobił się 50 patentów, a jego dokonania zostały docenione dwoma Oscarami oraz wieloma nagrodami Emmy i Grammy.

W 2012 r. ogromny budynek, w którym co roku odbywa się ceremonia wręczenia Oscarów, zmieniła nazwę z Kodak Theatre na Dolby Theatre w uznaniu jego zasług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane