Czytasz dzięki

Recesja w Meksyku najgłębsza od Wielkiego Kryzysu

ARŻ, Reuters
opublikowano: 26-08-2020, 17:05

Gospodarka Meksyku w drugim kwartale spadła najbardziej od czasu Wielkiego Kryzysu. PKB skurczył się w tym okresie o 17,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem i aż o 18,7 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, pisze Reuters.

Pandemia uderzyła w meksykańską gospodarkę mocniej niż np. w gospodarki krajów Ameryki Południowej. Było to spowodowane m.in. słabym przygotowaniem służby zdrowia i niewielkimi nakładami na programu pomocowe. Konserwatywny pod względem fiskalnym prezydent Andres Manuel Lopez Obrador opierał się pożyczkom na ten cel.

Zobacz więcej

Meksyk

Wikimedia, Carlos ZGZ

W drugim kwartale sektory rolnictwa i rybołówstwa skurczyły się o 2 proc., przemysł, górnictwo i budownictwo o 23,4 proc., a usługi o 15,1 proc.

Sytuacja zaczęła się poprawiać w czerwcu po zniesieniu części ograniczeń. Gospodarka wzrosła wówczas w stosunku do maja o 8,9 proc., jednak nie zdołało to odwrócić negatywnych skutków lockdownu.

Z prognoz banku centralnego wynika, że PKB w całym roku może skurczyć się o więcej niż 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Reuters

Polecane