Regiony gonią Warszawę

opublikowano: 12-03-2018, 22:00

W 2017 r. wybudowano więcej biur i więcej pozostawało w budowie w stolicach regionów niż w Warszawie.

W 2017 r. powierzchnia biurowa w Warszawie była większa (5,2 mln mkw.) aniżeli w stolicach regionów łącznie (4,3 mln mkw.). Pozostałe dane pokazują jednak przewagę regionów. Według CBRE, w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu wynajęto 680 tys. mkw., co stanowi rekord (wzrost o 16 proc. r/r.). Deweloperzy oddali w tych miastach do użytku 460 mkw. nowej powierzchni, podczas gdy w Warszawie nastąpił w tym czasie wzrost o 275 tys. Podobnie ma być w 2018 r. — w regionach planowane jest oddanie 641 tys. mkw., a w stolicy 266 tys. mkw. W stolicach regionów jest też mniej pustostanów niż w Warszawie — 9,9 proc. wobec 11,7 proc.

— Inwestorów przyciąga do stolic regionów przede wszystkim potencjał ich rynków pracy — dobrze wykształceni i wykwalifikowani pracownicy ze znajomością języków obcych i dostępność wysokiej jakości powierzchni biurowej. Dzięki nowym inwestycjom tworzone są miejsca pracy i poprawia się sytuacja ekonomiczna. Rynek rozwija się m.in. za sprawą firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, które notują stały wzrost zatrudnienia — o 15 proc. w 2017 r. Potencjał regionalnych rynków biurowych rośnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższym czasie — komentuje Kamil Tyszkiewicz, dyrektor w dziale wynajmu powierzchni biurowych CBRE.

Ranking miast

Jak podaje Cushman & Wakefield, pod względem popytu liderem okazał się Kraków. Stolica Małopolski wykazała zapotrzebowanie na biura przekraczające 200 tys. mkw. (+7 proc. r/r). Wiceliderem był Wrocław (popyt 170 tys. mkw., co oznacza również największy wzrost, aż o 36 proc. r/r). W trzecim w zestawieniu Trójmieście był popyt na 113 tys. mkw. (+21 proc. r/r). Natomiast w czwartym w Poznaniu popyt był już poniżej 100 tys. mkw. i wyniósł 78 tys. mkw. (+27 proc.). Jedynie Katowice doświadczyły krótkotrwałego spowolnienia, gdyż popyt w 2017 r. był o 23 proc. niższy r/r. Największą barierą rozwoju jest tam względnie mała liczba centrów usługowych, które są motorem rozwoju rynków biurowych w innych miastach.

— Polski rynek nieruchomości biurowych cechuje wyjątkowo zrównoważony rozwój. Tendencja decentralizacji popytu i podaży w ostatnich latach bardzo się wzmocniła i dystans dzielący największe regiony i Warszawę odczuwalnie się zmniejszył. Inwestorzy z sektorów centrów usług dla biznesu i deweloperskiego mogą wybierać spośród miast, co jest ewenementem na całym kontynencie — mówi Krzysztof Misiak, partner oraz dyrektor sekcji miast regionalnych w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

Inwestowanie w biura

Jak wynika z danych JLL, wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze biurowym w 2017 r. zamknęła się kwotą około 1,6 mld euro. Najwyższą w historii rynku wartość umów kupna- -sprzedaży biurowców (około 970 mln euro) również odnotowały główne miasta poza Warszawą.

— Po raz drugi w historii transakcje inwestycyjne na biurowych rynkach regionalnych wyprzedziły Warszawę, osiągając rekordową wartość niemal miliarda euro, czyli o około 320 mln euro więcej niż w 2016 r. W Krakowie inwestycje zamknęły się kwotą 340 mln euro. Na podium znalazły się także Wrocław (ze 180 mln euro) i Trójmiasto (165 mln euro). Biorąc pod uwagę dużą aktywność najemców i deweloperów w stolicach regionówch oraz toczące się rozmowy i transakcje oczekujące na zakończenie, również ten rok powinien zakończyć się znakomitym wynikiem — komentuje Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych JLL.

Regiony premium

Wraz z dojrzewaniem rynku biurowego w Polsce przybywa budynków klasy A, oferujących coraz więcej udogodnień dla najemców. Wśród wyróżniających się obiektów, które pojawiły się na rynku w 2017 r. i zostały w całości lub prawie całkowicie wynajęte, są: DOT Office, Equal BP w Krakowie, Bałtyk w Poznaniu, Green 2Day we Wrocławiu, MBank HQ w Łodzi. W budowie pozostają kolejne warte uwagi obiekty z najwyższej klasy powierzchnią biurową, takie jak Podium Park w Krakowie, Diamentum we Wrocławiu czy Ogrodowa Office w Łodzi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu