Reinhart: to nie ostatnia oferta restrukturyzacji długu Argentyny

opublikowano: 28-04-2020, 07:20

Ogłoszona niedawno przez Argentynę propozycja restrukturyzacji jej długu zagranicznego prawdopodobnie nie jest ostatnią, uważa Carmen Reinhart, ekonomistka Uniwersystetu Harvarda.

Reinhart jest przekonana, że przedstawiona przez Argentynę oferta pozwala tylko odsunąć problem w czasie. Biorąc pod uwagę wpływ pandemii na globalną gospodarkę, za kilka lat znów pojawiłaby się konieczność restrukturyzacji zadłużenia kraju.

Carmen Reinhart
fot. Bloomberg

- Dopóki Argentyna nie doprowadzi do spektakularnego wzrostu, co graniczyłoby z cudem, biorąc pod uwagę obecną globalną sytuację, propozycja dotycząca długu, którą przedstawili,  nie jest wystarczająca jeśli chodzi o wielkość „strzyżenia” – powiedziała ekonomistka. – Jest wielce prawdopodobne, że trzeba by do tego wrócić i musiałaby nastąpić jeszcze jedna runda działań restrukturyzacyjnych – dodała.

W tym tygodniu Argentyna rozpoczęła wirtualne „roadshow”, podczas którego przedstawia swoje propozycje dotyczące renegocjacji 72 mld USD długu zagranicznego państwa i prowincji. Rząd chce trzyletniego moratorium na spłatę długu, redukcję o 62 proc. odsetek i darowanie 5 proc. kwoty długu. Posiadacze długu Argentyny mieliby otrzymać nowe papiery dłużne o różnych terminach wykupu. Żadne z nich nie będą dawać odsetek przed 2022 rokiem, a także nie będzie spłaty ich kapitału przed 2026 rokiem.

Reinhart uważa, że wezwania do pomocy zadłużonym krajom, które doświadczają problemów z powodu pandemii, nie dotyczą Argentyny, której zadłużenie powstało dużo wcześniej. 

- Trudno mi uwierzyć, że wstrzymanie spłaty, nawet o rok, stanowiłoby ten rodzaj pomocy, o który chodzi Argentynie – powiedziała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane