Rekordowa nadwyżka niemieckiego budżetu

  • PAP
opublikowano: 13-01-2020, 15:59

Mimo słabej koniunktury Niemcy zakończyły rok 2019 z rekordową nadwyżką budżetową. Wpływy budżetu centralnego były o 13,5 mld EUR wyższe niż wydatki - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w poniedziałek przez resort finansów RFN.

Dotychczasowy rekord padł w roku 2015, kiedy nadwyżka wyniosła 12,1 mld EUR.

Niemcy
Zobacz więcej

Niemcy fot. Bloomberg

Wydatki niemieckiego państwa są niższe od wpływów już szósty rok z rzędu. Jak podkreślało w poniedziałek ministerstwo finansów RFN 13,5 mld EUR na plusie, to najlepszy wynik od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Eksperci tłumaczą, że nadwyżka w tym roku, mimo słabnącej koniunktury, to efekt trzech czynników. Przede wszystkim wpływy z podatków okazały się wyższe niż przewidywano. Z drugiej strony, niskie, czy wręcz ujemne, stopy procentowe sprawiły, że RFN wydała mniej pieniędzy na obsługę zadłużenia. Po trzecie wreszcie, spora część środków z rozmaitych funduszów (m.in. na inwestycje komunalne, czy rozbudowę infrastruktury światłowodowej) pozostała nietknięta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy