Rekordowa obniżka stóp procentowych w Turcji

opublikowano: 25-07-2019, 13:34

Nowy przewodniczący banku centralnego Turcji zaskoczył rynki, podejmując decyzję o największej obniżce stóp procentowych od czasu przejścia na cel inflacyjny w 2002 r.

Niecałe trzy tygodnie od objęcia sterów w Banku Turcji Erdogana Murat Uysal przewodniczył Komitetowi Polityki Monetarnej, który zdecydował o obniżeniu benchmarkowej stopy aż o 425 punktów bazowych do 19,75 proc.

Turcja
Zobacz więcej

Turcja fot. Bloomberg

To pierwsza redukcja ceny pieniądza od 2016 r. Ekonomiści byli podzieleni odnośnie wyników posiedzenia KPM. Mediana ich prognoz zakładała obniżenie jednodniowej stawki bechmarkowej do 21,5 proc.

Eksperci podkreślają, że było wiele powodów do rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki monetarnej już w tym miesiącu. Turecka gospodarka kontynuuje bowiem powolne odbicie po recesji notując spadek akcji kredytowej. Zwrot w polityce pieniężnej na świecie w kierunku bardziej liberalnym i spadek dynamiki wzrostu  cen spowodowały, że Turcja osiągnęła najwyższą na świecie rzeczywistą stopę. Skuteczne efekty bazowe prawdopodobnie nadal będą tłumić inflację, która do tej pory spadła już o prawie 5 punktów procentowych w tym roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu