Rekordowo niska inflacja wesprze giełdę i obligacje (WYKRES DNIA)

Nasilenie się tendencji deflacyjnych w gospodarce amerykańskiej to najlepszy prezent, jaki inwestorzy mogli sobie wymarzyć.

Zobacz więcej

Roczna dynamika cen dóbr konsumpcyjnych w gospodarce USA. Źródło: Vincent Foster.

Amerykańska Rezerwa Federalna od miesięcy zapowiada koniec skupu aktywów. Ostatnie dane o inflacji z USA pokazują jednak, że będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Jak wczoraj poinformował Departament Pracy, tempo wzrostu cen spowolniło w październiku do 1,0 proc. w skali roku. To wynik zgodny z oczekiwaniami ekonomistów i nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby… nie oznaczał on najniższej inflacji od pół wieku, jeśli tylko nie liczyć czasów kryzysu finansowego.

„Poza deflacyjnym okresem 2008 – 2009 roczna dynamika cen konsumpcyjnych jest najniższa od 1965 r.” – zauważa na Twitterze Vincent Foster, członek komitetu inwestycyjnego magazynu Forbes.

Oto załączony przez niego wykres, obrazujący kształtowanie się inflacji konsumentów w ciągu ostatniego półwiecza:

Roczna dynamika cen dóbr konsumpcyjnych w gospodarce USA. Źródło: Vincent Foster.

Nasilanie się tendencji deflacyjnych w gospodarce może być dla Fedu argumentem za dłuższym utrzymywaniem programu skupu aktywów, niż instytucja zapowiada. Problem jednak w tym, że – przy spadku cen w sklepach – jednocześnie mocno drożeją aktywa. Tegoroczny wzrost wskaźnika giełdy nowojorskiej S&P 500 jest już największy od 2003 r., ceny nieruchomości odbiły się od dna (a w niektórych regionach na rynku obserwuje się wręcz boom), a nawet skazywane przez wielu komentatorów na wieloletnią bessę obligacje amerykańskiego skarbu jakoś nie chcą tanieć.

Inflacja cen aktywów – bo tak to należy określić – to coś czego twórcy amerykańskiej polityki pieniężnej nie powinni lekceważyć. Na pewno pamiętają, jak skończyły się zwyżki cen nieruchomości w poprzedniej dekadzie. Jednak najniższa od pół wieku inflacja w największej gospodarce świata to najlepszy prezent, jaki posiadacze aktywów mogli sobie wymarzyć. Nawet jeśli Fed zacznie ograniczać QE, to będzie ona powstrzymywała amerykański bank przed bardziej zdecydowanymi działaniami, w tym podnoszeniem stóp procentowych. A utrzymanie relatywnie niskich rynkowych stóp procentowych w USA powinno wspierać zwyżki cen aktywów na globalnych rynkach, w tym także akcji polskich spółek oraz polskich obligacji skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rekordowo niska inflacja wesprze giełdę i obligacje (WYKRES DNIA)