Czytasz dzięki

Rekordowo niskie zainteresowanie Arabami z Janowa Podlaskiego

opublikowano: 14-08-2017, 00:29
aktualizacja: 14-08-2017, 00:38

Na aukcji Pride of Poland sprzedano jedynie sześć koni za łączną kwotę 410 tys. EUR

Prunella
Zobacz więcej

Prunella fot. ARC

Pride of Poland, aukcja koni arabskich, która odbyła się w niedzielny wieczór, przyniosła zaskakujący rezultat. Z 25 koni wystawionych na aukcji sprzedano sześć, za łączną kwotę 410 tys. EUR, wyliczył portal ŚwiatKoni.pl. Najwyższą cenę, 150 tys. EUR, zapłacono za klacz Prunella.
Tak słabego wyniku słynnej aukcji w Janowie Podlaskim chyba nikt się nie spodziewał. Wylicytowana kwota była trzy razy niższa niż 1,27 mln EUR, które zapłacono za konie w aukcji w 2016 r. i które było najgorszym wynikiem od lat.

- Ceny oferowane przez nabywców były dla nas nie do zaakceptowania. Mamy coraz większą konkurencję wśród sprzedających, coraz bardziej popularne są konie egipskie. Zmiany personalne wśród kierownictwa stadniny nie mają tu nic do rzeczy – mówi Sławomir Pietrzak, prezes SK Janów Podlaski od czerwca 2016 r.
Aukcja miała być testem dla nowych władz, nominowanych przez rząd PiS, które zastąpiły wieloletniego prezesa Janowa Marka Trelę i Jerzego Białoboka, zarządzającego przez 40 lat stadniną w Michałowie, która również wystawia wiele koni na aukcję Pride of Poland. Po odejściu Marka Treli na początku 2016 r. reputacja stadniny w Janowie została nadszarpnięta m.in. przez śmierć dwóch koni należących do Shirley Watts, żony perkusisty The Rolling Stones. Blamażem była też ubiegłoroczna aukcja, w której klacz Emirę licytowano dwa razy, gdyż po pierwszej aukcji nie można było zidentyfikować kupca. Receptą na niejasności procedury aukcyjnej miał być wprowadzony w tym roku elektroniczny system licytacji.
Wśród potencjalnych nabywców zabrakło w tym roku Shirley Watts. Honoru i wpływów SK w Janowie Podlaskim nie uratowała nawet delegacja z Chin, na którą liczyli organizatorzy. Nie pomogły też informacje o wykreślaniu z listy VIP-ów osób związanych przez lata z SK Michałów i wpływowych przedstawicieli branży niepochlebnie wyrażających się o zmianach personalnych w prominentnych polskich stadninach.
Stadnina Koni Janów Podlaski obchodzi w tym roku 200-lecie istnienia. Jubileusz ma być okazją do hucznego świętowania. W ramach Święta Konia Arabskiego odbywa się m.in. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi, wyścig koni arabskich na torze stadniny i szereg imprez towarzyszących.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu