Rekordowy napływ środków do ETF

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-01-2022, 20:58

Globalne fundusze giełdowe (ETF) cieszyły się w zeszłym roku ogromnym zainteresowaniem inwestorów notując rekordowy napływ środków, informuje Reuters.

Agencja powołując się na dane Refinitiv Lipper podała, że w 2021 do ETF-ów trafiły środki o wartości 1,22 bln USD co jest nowym rekordem. W porównaniu z 2020 r. ich wartość zwiększyła się aż o 71 proc. W rezultacie ich aktywa netto osiągnęły pułap 9,94 mln USD co również jest nowym historycznym szczytem. Choć ten rezultat jest imponujący, pozostaje jednak daleko w tyle za aktywami zarządzanymi przez fundusze inwestycyjne, które podliczono na około 43,8 bln USD.

Największą popularnością cieszyły się amerykańskie ETF przyciągając 901 mld USD podczas gdy do ich europejskich i azjatyckich odpowiedników trafiły środki o wartości odpowiednio około 190 i 88 mld USD.

Refinitiv Lipper wyliczył też, że globalne fundusze akcji ETF przyniosły w 2021 r. zwrot w wysokości 14,8 proc. w porównaniu z zyskiem funduszy akcyjnych na poziomie 11,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane