Czytasz dzięki

Renault, Nissan i Mitsubishi zacieśniają współpracę

opublikowano: 27-05-2020, 10:46

Koncerny motoryzacyjne Renault, Nissan Motor i Mitsubishi Motors zamierzają pogłębić kooperację chcąc zająć wiodącą pozycję w produkcji samochodów w różnych regionach, donosi Reuters.

Szeroko zakrojona modernizacja ich partnerstwa ma na celu obniżenia kosztów i przetrwanie po kryzysie wywołanym zarówno pandemią koronawirusa, jak i aferą związaną z byłym prezesem Carlosem Ghosnem.

Renault
Zobacz więcej

Renault fot. Bloomberg

Dwaj producenci z Japonii i francuskie Renault poinformowali, że do 2025 r. zamierzają wyprodukować prawie połowę produkcji samochodów w ramach nowego podejścia „leader-follower”, mając nadzieję na zmniejszenie koniecznych inwestycji w modele nawet o 40 proc.  w przypadku pojazdów objętych programem.

Jak wynika z oświadczenia, Nissan ma być liderem w Japonii, Chinach i Ameryce Północnej. Dla Renault punktem odniesienia będzie Europa, Rosja, Ameryka Południowa i Afryka Północna. Z kolei Mitsubishi ma przewodzić aliansowi w Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.

Władze koncernów podkreślają, że zamierzają przede wszystkim skupić się na wydajnej i rentownej produkcji. Mniejsze znaczenie ma mieć skala i wielkość produkcji. Zapowiedziały też, że do 2025 r. zakres produkowanych pojazdów ma zmniejszyć się o 25 proc.

Równocześnie prezes Renault Jean-Dominique Senard stwierdził, że program przyniesie oszczędności nawet do 20 proc. w niektórych obszarach, takich jak m.in. dzielenie się technologią.

Wcześniej, powołując się na dziennik "Le Figaro" Reuters informował, że Renault planuje zlikwidować we Francji 5 tys. miejsc pracy.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane