Rentowności obligacji zagrażają hossie na Wall Street

opublikowano: 16-03-2018, 17:05
aktualizacja: 16-03-2018, 17:14

W USA rentowności obligacji stają się na tyle atrakcyjne na tle stóp dywidendy z akcji, że może to przekreślić szanse na kontynuację hossy na Wall Street.

Różnica między rentownościami obligacji oraz stopą dywidendy z akcji znalazła się wystarczająco wysoko, żeby zagrozić stopom zwrotu z akcji, uważa David Templeton, zarządzający towarzystwa Horan Capital Advisors. Rok temu rentowności amerykańskich 10-latek przekroczyły średnią stopę dywidendy dla spółek z indeksu S&P500, a obecnie różnica na ich korzyść sięgnęła już 1 punktu procentowego.

Zdaniem specjalisty to różnica, przy której rynkowi akcji zaczyna być trudno kontynuować zwyżki (do tego rentowności nadal znajdują się pod presją wzrostową za sprawą oczekiwań na dalsze podwyżki stóp Fedu). David Templeton powołuje się na statystyki, zgodnie z którymi w ostatnich latach przy różnicy między rentownościami i stopą dywidendy przekraczającej właśnie 1 proc. w kolejnych 12 miesiącach stopa zwrotu z akcji wyraźnie spadała. Wykres różnicy między rentownościami a stopą dywidendy, podobny do tego o którym mówi David Templeton, postanowiliśmy poddać analizie technicznej.

Hossom na giełdzie nowojorskiej towarzyszyły zwyżki różnicy między rentownościami a stopą dywidendy – oznaczało to, że z biegiem giełdowej hossy obligacje stają się tańsze na tle akcji. Okazuje się, że od lat 80. te zwyżki zatrzymywały się zawsze na górnym ograniczeniu kanału opisującego wykres. Również teraz różnica między rentownościami a stopą dywidendy dotarła do tej głównej linii oporu, a to niepokojący sygnał. Właśnie dotarcie do górnego ograniczenia kanału zbiegło się z końcem hossy w 2000 r. oraz w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy