Resort finansów wyemituje w ramach IKE obligacje emerytalne

27-08-2004, 19:17

Resort finansów planuje w ramach ruszających od 1 września Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) zaoferowanie od października emerytalnych, dziesięcioletnich obligacji o zmiennym oprocentowaniu - poinformował PAP dyrektor departamentu długu publicznego w MF Arkadiusz Kamiński.

"W związku z uruchomieniem od 1 września IKE, resort planuje od 1 października emisję nowej, emerytalnej 10-letniej obligacji oszczędnościowej" - powiedział Kamiński. Dodał, że będzie miała skróconą nazwę EDO. "Oferowana będzie w ramach IKE i prowadzona przez agenta emisji detalicznych obligacji skarbowych, który jest naszym agentem od 1 sierpnia 2003 roku (PKO BP)" - powiedział.

Instytucje finansowe od 1 września rozpoczną oferowanie IKE, które mają być formą gromadzenia dodatkowych oszczędności na emeryturę. Korzystanie z IKE pozwala uchronić zyski z oszczędności od podatku od dochodów kapitałowych. Zyski z wpłat nie przekraczających 150 proc. średniego wynagrodzenia w skali roku będą wolne od tzw. podatku Belki, przy czym z pieniędzy będzie można korzystać dopiero po przejściu na emeryturę.

Zgodnie z ustawą, IKE będą oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeń na życie, banki i biura maklerskie.

Obligacje wyemitowane przez MF będą oferowane osobom fizycznym, oprocentowanie będzie oparte na inflacji. "Nabywać je będą mogły wyłącznie osoby fizyczne. Głównymi zaletami jest bezpieczeństwo i gwarancja Skarbu Państwa. Będzie to obligacja zmiennoprocentowa. Oprocentowanie wyznaczane będzie na podstawie wskaźnika inflacji i marży zapewniającej realny zysk" - powiedział Kamiński.

"Roczna kapitalizacja odsetek umożliwi zgromadzenie znacznego kapitału przy wykupie oraz pozwoli na zwiększenie wartości

inwestycji nie naruszając rocznego limitu dla wpłat na IKE" - dodał.

Dodatkowo nabywca obligacji będzie mógł skorzystać z opcji przedterminowego wykupu. "Oszczędzający sam określi okres

oszczędzania dzięki wykorzystaniu opcji przedterminowego wykupu przy stosunkowo niskim koszcie" - powiedział Kamiński.

Resort polityki społecznej ocenia, że w pierwszym roku funkcjonowania IKE trafi na nie do 4 mld zł, zaś liczba chętnych do skorzystania z takich kont może przekroczyć 3 mln.

kba/ ram/ pwd/ itm/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort finansów wyemituje w ramach IKE obligacje emerytalne