Resort gospodarki: więcej dopłat do gier doprowadzi do upadku firm hazardowych

PAP
opublikowano: 01-10-2009, 18:19

Rozszerzenie zakresu dopłat do gier spowoduje upadek niektórych firm hazardowych i odpływ graczy do nielegalnego hazardu - ostrzegało w maju br. ministerstwo gospodarki.

Ministerstwo gospodarki - w ramach tzw. uzgodnień międzyresortowych - oceniało projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych w maju br. To właśnie w sprawie tego projektu interweniowało CBA, które ostrzegło prezydenta, premiera, władze Sejmu i Senatu, iż wykreślenie przepisów o dopłatach może narazić budżet państwa na stratę 469 mln zł.

Według czwartkowej "Rzeczpospolitej" o skreślenie zapisów dotyczących dopłat mieli zabiegać u polityków PO biznesmeni z Dolnego Śląska: Ryszard Sobiesiak i Jan Kosek. Zdaniem gazety, dwaj zamieszani w sprawę politycy PO to: szef klubu Platformy Zbigniew Chlebowski oraz minister sportu Mirosław Drzewiecki, którzy mieli lobbować w interesie firm hazardowych.

W piśmie z MG do Komitetu Rady Ministrów z 11 maja 2009 (zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów) czytamy, że "wskutek rozszerzenia zakresu dopłat nastąpi prawdopodobny upadek niektórych firm działających na rynku hazardu". Według Ministerstwa Gospodarki, wprowadzenie dopłat uderzy "zarówno w automaty, jak i kasyna gry i bukmacherstwo, które to sektory są względnie +odporne+ na wpływy grup przestępczych."

Ministerstwo gospodarki przypomniało w tym piśmie, że zgodnie z uzasadnieniem do projektu poszerzenie katalogu gier objętych dopłatami może wpłynąć na preferencje graczy. Zdaniem MG oznacza to, że "gracze w bukmacherstwie i kasynach odpłyną do nielegalnych gier w Internecie, ponieważ nie będzie im się opłacać grać w legalnych kasynach i salonach".

Projekt nowelizacji ustawy o grach ma m.in. rozszerzyć zakres dopłat, które powiększają cenę np. losu, czy kuponu totolotka. W zależności od rodzaju gry dopłata wynosi 10 proc. lub 25 proc. ceny. Uzyskane w ten sposób środki zasilają fundusze: Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu i Funduszu Promocji Kultury.

Wiceminister finansów Jacek Kapica zapewnił w czwartek, że Ministerstwo Finansów nie odstąpiło od wprowadzenia dopłat do gier; prace nad projektem ustawy o grach i zakładach wzajemnych są transparentne, a wszystkie związane z nim dokumenty znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

"Ostatni projekt tej ustawy, z moją akceptacją, wiszący na stronie Ministerstwa Finansów, zawiera te dopłaty" - powiedział Kapica w TVN CNBC Biznes.

W BIP resortu finansów znajduje się pismo z 30 czerwca br., w którym szef resortu sportu Mirosław Drzewiecki wnosi o "wyłączenie" części rozwiązań dotyczących dopłat "z dalszego procedowania". Tłumaczy to m.in. kontrowersjami dotyczącymi znacznego poszerzenia katalogu gier objętych dopłatami i licznymi wystąpieniami kierowanymi do Ministerstwa Sportu.

"Wyłączony" miał być przepis wprowadzający nowe dopłaty, który ma obowiązywać do końca 2015 r. MSiT twierdziło, że dodatkowe środki pochodzące z dopłat miałyby zwiększyć wpływy do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i posłużyć m.in. finansowaniu budowy Narodowego Centrum Sportu. W piśmie do resortu finansów MSiT informowało, że realizacja II etapu NCS jest niecelowa, a Budowa Stadionu Narodowego jest finansowana ze środków budżetowych i dlatego niecelowe jest wprowadzanie przepisów, "których intencją jest zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych poprzez poszerzenie katalogu dopłat".

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zdanie na temat większych wpływów do Funduszu ministerstwo sportu zmieniło na początku września. W piśmie do MF z 2 września 2009 r. minister Drzewiecki napisał, że wnosi "o rozważenie możliwości wprowadzenia regulacji umożliwiających zwiększenie przychodów FRKF". Wyjaśnił, że intencją poprzedniego pisma było "wycofanie zapisów uzasadnienia związanych z przeznaczeniem pozyskanych dodatkowych środkowe na budowę Narodowego Centrum Sportu".

W przesłanym PAP w czwartek komunikacie MSiT pisze, że "Ministerstwo Sportu nie występowało o zmianę zapisów w projekcie ustawy, lecz o zmianę uzasadnienia do ww. ustawy".

Projekt nowelizacji ustawy o grach, oprócz nowych dopłat, wprowadza m.in. 5-proc. podatek od hazardu związanego ze sportowym współzawodnictwem zwierząt (np. wyścigi psów). Podatek od współzawodnictwa koni ma jednak pozostać na poziomie 2 proc.

MF proponuje także zmianę zasad naliczania opłat za wydanie zezwolenia na prowadzenie gier i zakładów wzajemnych. Ich wysokość nie będzie określona kwotowo, jak dotychczas, ale będzie zależeć m.in. od przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach.

Projekt przekazuje nadzór nad hazardem administracji celnej (dziś prowadzony jest wspólnie z administracją skarbową). Wprowadzono definicję wygranej rzeczowej, która ma ułatwić walkę z szarą strefą.

Zmiany mają ponadto umożliwić wejście na rynek hazardu tzw. wideoloterii, na które monopol będzie miało państwo. Będą one mogły być prowadzone w tzw. punktach wideoloterii. Liczba urządzeń w jednym punkcie nie będzie mogła przekroczyć trzech sztuk. Punkty wideoloterii będą musiały być usytuowane w odległości co najmniej 100 metrów od szkół, placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych oraz obiektów kultu religijnego.

Projekt przewiduje, że zezwolenia na urządzanie gier losowych, zakładów wzajemnych lub gier na automatach ma udzielać - z pewnymi wyjątkami - minister finansów. Dyrektorzy izb celnych będą udzielać zezwoleń na działalność związaną z urządzaniem gier na automatach o niskich wygranych, loterii fantowej, loterii audioteksowej, bingo i loterii promocyjnych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane