Resort infrastruktury może zwiększyć kolejowy Program Przystankowy

  • PAP
opublikowano: 09-01-2021, 16:45

Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że kolejowy Program Przystankowy zostanie powiększony o kolejne lokalizacje, ale będzie to zależało od środków przeznaczonych na jego realizację - poinformował resort w odpowiedzi na poselską interpelację.

"Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza rozszerzenia listy inwestycji w trakcie trwania Programu, jak również przedłużenia terminu jego obowiązywania, co będzie uzależnione od dostępności środków przeznaczonych na realizację programu, jak również jego zaawansowania” - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Dodano, że warunkiem uzupełnienia listy, poza zapewnieniem finansowania, będzie też deklaracją przewoźnika, jak i organizatora przewozów co do chęci zatrzymywania się na przystanku z odpowiednią częstotliwością, ocena przepustowości linii kolejowej i dane dotyczące spodziewanych potoków pasażerskich.

Ogłoszony na początku maja ubiegłego roku Program Przystankowy na lata 2020-2025 zawiera propozycję 200 inwestycji. To budowa 104 przystanków nowych i w nowej lokalizacji, 45 przystanków odbudowywanych lub modernizowanych. W 51 lokalizacjach będą wydłużane lub przebudowywane perony.

Na realizację programu, który został opracowany w resorcie infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą ze środków własnych ok. 1 mld zł. Jest to pierwszy samodzielny program z obszaru infrastruktury kolejowej, realizowany ze środków własnych spółki, na tak dużą skalę.

Według Ministerstwa Infrastruktury dzięki programowi budowy i modernizacji przystanków kolejowych podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane