Reuters: chińskie rafinerie nie kupują rosyjskiej ropy

opublikowano: 06-04-2022, 14:08

Największe państwowe chińskie rafinerie honorują obowiązujące kontrakty na import rosyjskiej ropy, ale nie zawierają nowych pomimo oferowanych dużych zniżek cen, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Informatorzy agencji twierdzą, że Sinopec, CNOOC, PetroChina i Sinochem nie zgłosiły zainteresowania importem rosyjskiej ropy w maju. Ma to wiązać się z zaleceniem przez Pekin państwowym firmom ostrożności w związku z kolejnymi sankcjami nakładanymi na Rosję za napaść na Ukrainę. Władze Chin nie chcą być oskarżane o wspieranie Rosji, a państwowe spółki mogą być traktowane jak ich reprezentanci, twierdzą informatorzy Reutersa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Agencja przypomina, że Chiny są największym na świecie importerem ropy i największym nabywcą rosyjskiej ropy. Dostawy rosyjskiej ropy do Chin sięgają 1,6 mln baryłek dziennie, z czego połowa płynie rurociągami w oparciu o kontrakty międzyrządowe. Przed wojną na Ukrainie Rosja zapewniała 15 proc. chińskiego importu Ropy, pisze Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane