Reuters: USA i UE zwiększyły import aluminium i niklu z Rosji

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 07-09-2022, 16:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej zwiększył import kluczowych metali z Rosji, pomimo trudności związanych z wojną w Ukrainie i niechęci Moskwy do transakcji w „nieprzyjaznych” walutach – informuje agencja Reuters.

Zwoje aluminium w rosyjskim przedsiębiorstwie Rusal
Zwoje aluminium w rosyjskim przedsiębiorstwie Rusal
fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Importu kluczowych metali nieszlachetnych takich jak nikiel czy aluminium z Rosji do USA i UE wzrósł w okresie od marca do czerwca tego roku aż o 70 proc. – wynika z informacji zebranych przez Reutersa.

Jak wynika z danych, łączna wartość importu tych dwóch metali do UE i USA od marca do czerwca wyniosła 1,98 mld USD – podaje agencja.

Zachód po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022, nałożył na Rosję szereg sankcji, ale oszczędził sektor metali przemysłowych. Dziennikarze Reutersa poprosili przedstawiciela rządu USA o komentarz do przedstawionych danych.

- Chociaż nie mamy podglądu naszych działań sankcji, nic nie jest wykluczone, aby podnieść cenę nieuzasadnionej wojny Putina z Ukrainą – uzyskali w odpowiedzi od Rzecznik Departamentu Stanu USA. Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Analitycy twierdzą, że działanie ze strony UE i USA nie jest przypadkowe i ma na celu ochronę firm w sektorze budowlanym, energetycznym czy motoryzacyjnym przed sporymi zakłóceniami z jakimi mierzyły się w 2018 roku, po sankcjach nałożonych przez byłego prezydenta USA – Donalda Trumpa na rosyjskie aluminium. Ograniczenia zniesiono po roku – podaje agencja.

Rosyjski Rusal jest, zaraz za Chinami, największym światowym producentem aluminium. Przedsiębiorstwo odpowiada za około 6 proc. światowej produkcji.

Jak podaje agencja, UE była w okresie od marca do czerwca 2022 roku największym importerem rosyjskiego tzw. surowego aluminium. Unia Europejska ściągała z Rosji średnio 78 207 ton aluminium miesięcznie To o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Import niklu z Rosji do USA, we wspomnianym wcześniej okresie, zanotował największy wzrost o 70 proc. W przypadku wysyłki metalu do UE, mowa o 22 proc. wzroście.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane